Známá česká značka Toma, jejíž pramenitá voda vyvěrá z hlubin Adršpašsko-teplických skal, přichází s dlouhodobým projektem Živé studánky, který si pro tento rok klade za cíl obnovit vybrané studánky v Praze a prvních šesti krajích České republiky. Na webových stránkách www.zivestudanky.cz budete moci hlasovat o tom, která z vytipovaných studánek bude zrekonstruována právě ve vašem kraji. A co víc, budete moci vyhrát různé zajímavé ceny – např. i pobyt v překrásném prostředí chráněné krajinné oblasti Broumovsko s prohlídkou „skalního města", odkud Toma pochází.

Ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody bylo pro tento rok v prvních šesti krajích České republiky a také v Praze vytipováno celkem 18 studánek, které potřebují zrekonstruovat. Z nich právě vaše hlasy vyberou v každém ze šesti krajů jednu vítěznou studánku, která se následně dočká odborné renovace doslova na míru. V přeneseném slova smyslu tak vdechne podzemní pramen vody Toma svým „menším sestrám" nový život.

Jak už správně tušíte, jedním z vybraných krajů je právě kraj Karlovarský. Pojďme si tedy představit tři zdejší kandidátky na kompletní obnovu:

Z Barochovy studánky v katastru obce Prameny na Chebsku teče kyselka. Tedy minerální voda s vyšším obsahem oxidu uhličitého. Barochova kyselka se nachází asi šedesát metrů proti proudu Pramenského potoka od lávky. K samotnému prameni vede vyšlapaná pěšinka.

Původní přírodní vývěr upravili v polovině 80. let minulého století pracovníci Správy CHKO Slavkovský les František Baroch a Jindřich Horáček, podle kterých byla studánka uváděna jako Baroch-Horáčkova.

Pramen by potřeboval vhodnější moderní úpravu. Na místě by se hodila stříška, která zakryje vývěr před deštěm a nečistotami. Poutníci by ocenili lavičku.

Zdroj: PEPSICO

Studánka U Knapárny v Rudném na Karlovarsku bývala kamenná, v uzavíratelném dřevěném domečku. Při stavbě kanalizace ji však museli zbořit, protože přes ni šel výkop.

Od té doby je dno s pramenem vyštěrkováno a stěny provizorně drží betonové skruže. Vývěr vody s probublávajícím vzduchem se naštěstí podařilo obnovit.

Dříve sloužila studánka jako zdroj pitné vody pro lidi z okolí, nyní je však velmi těžko přístupná.

Studánka by potřebovala zastřešit a zajistit vhodný přístup v podmáčeném okolí.

Studánka U Knapárny Zdroj: PEPSICO

Bočská studánka vyvěrá ve zděném domečku v Boči na Karlovarsku. Konstrukce z roku 1973 vyvádí vodu tři metry dlouhým potrubím do koryta, které je částečně kamenné a částečně z betonu.

Voda je zde chutná a teče vždy, i za extrémního sucha. Rádi si na ni pravidelně chodí turisté, místní lidé i rekreanti.

Studánka by potřebovala nový domeček a takové úpravy koryta, aby byl odběr vody pohodlnější, případně posezení.

Zdroj: PEPSICO

Více fotografií ke každé studánce a další informace najdete na uvedeném odkazu www.zivestudanky.cz Tak co, již víte, pro kterou ze studánek budete hlasovat?