Pokud máme letos na seznamu tzv. měkké dárky, zapomeneme na složité balení do trhajícího se papíru a chytře je zamaskujeme tak, aby nebyly rozpoznatelné hned na první dotek. Pomůže nám s tím prázdná krabice od bot, zbytky látky (krásně vypadá organza) nebo zbytek vánočního papíru z loňska, kterými krabici polepíme. Na lepení látky použijeme ideálně tavnou pistoli, na papír nám stačí kancelářské lepidlo. látce, na jejich lepení použijeme tavnou pistoli, na papír postačí kancelářské lepidlo. Pokud si dáme záležet, obyčejnou krabici tak rázem povzneseme na velmi elegantní kousek. Místo mašličky ji můžeme převázat ozdobným provázkem nebo lýkem. Když se pod stromečkem objeví takto zabalený župan, mikina nebo třeba ponožky, nikdo to až do rozbalení určitě nepozná. A málokoho napadne, že jako pěkný obal posloužila stará krabice od bot, která navíc může obdarovanému v tomhle novém kabátě sloužit dál, třeba jako úložný box. Je to jednoduché řešení, kterým uděláme radost nejen příjemci, ale i sobě.

K velmi luxusnímu zabalení dárku můžeme využít také pěkný šátek, darujeme tak hned dva dárky v jednom. Tato originální metoda zvaná „furoshiki" pochází z Japonska. Šátek lze nahradit i textilní taškou nebo plátěným pytlíkem, ve kterých obdarovaný jistě odnese spoustu nákupů.

Jestliže se nechceme vzdát balicího papíru, dejme přednost tomu klasickému – bez třpytek, lesku a voskové úpravy. Při balení pak můžeme vyměnit izolepu za papírovou lepicí pásku, která udělá stejnou službu. Místo kupované mašle dárek ozdobíme například nějakou přírodní větvičkou, dřevěnou ozdobou nebo jiným originálním výtvorem (třeba origami), případně jej převážeme textilní stuhou. Další variantou je dárková taška, do které dárek ukryjeme a přiložíme k němu nějaký milý vzkaz. Tašku lze pak schovat na příští rok a opakovaně ji použít.

A pokud se přece jen nějaké ty odpady z dárků u stromečku najdou, na jejich rychlé roztřídění pomůže několik starých igelitek nebo krabic, do kterých roztřídíme papír, plasty a lahve od štědrovečerního sektu. Ty můžeme vynést do nejbližších barevných kontejnerů v rámci večerní procházky nebo cestou na půlnoční mši. Měli bychom mít přitom na paměti, že objemnější obaly je dobré kvůli úspoře místa sešlápnout či rozložit, aby se do kontejneru lépe vešly.

Další užitečné informace o třídění a recyklaci odpadu naleznete na www.jaktridit.cz, na zajímavé rady a tipy nejen na tzv. upcyklaci se pak podívejte na www.samosebou.cz.


Balicího papíru se při balení dárků vzdávat nemusíme, dáme ale přednost tomu klasickému – bez třpytek, lesku a voskové úpravy. Místo izolepy použijeme papírovou lepenku a dozdobíme textilní stuhou nebo provázkem.


Dárek můžeme zabalit i do pěkného šátku - japonskou metodou „furoshiki". Darujeme tak hned dva dárky v jednom.