Nejenom Plzeňské městské dopravní podniky slaví kulaté výročí. Velmi významné jubileum si letos připomíná také plzeňská Škodovka. Právě před 160 lety totiž hrabě Arnošt z Valdštejna založil strojírny, které se poté pod značkou okřídleného šípu Škoda proslavily po celém světě. Jedna z nejslavnějších českých firem, která neodmyslitelně patří k průmyslové tradici na Plzeňsku, nebude chybět ani u premiérového ročníku festivalu Industry Open. Ten o víkendu 14. – 16. června otevře průmyslové areály v regionu. A Škoda Transportation návštěvníkům zpřístupní své zázemí znovu po pěti letech.

Na sobotu 15. června připravila Škoda Transportation celodenní program v rámci Dne otevřených dveří. „Návštěvníci se budou moci podívat do míst, kde se vyrábí špičková vozidla pro ekologickou a čistou dopravu.
Od 9 do 17 hodin zde budou k vidění například jednopodlažní elektrické vlaky nebo moderní tramvaje. Nebude chybět ani nejmodernější česká lokomotiva Emil Zátopek. Nabídneme také pohled do zákulisí výroby tramvají a vlaků v našich halách. Zájemci budou mít unikátní příležitost zjistit, co se u nás ve Škodovce aktuálně odehrává a samozřejmě se i našich specialistů na cokoliv zeptat,“ říká za organizátory vedoucí marketingu Škody Transportation Petr Hašpl.

Po celý den bude možné se po škodováckém areálu projet parní lokomotivou s historickými osobními vozy z přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Připraven bude bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Nebudou chybět soutěže, zábava pro děti, autogramiáda hokejistů HC Škoda Plzeň ani občerstvení. K celodennímu programu se připojí také sousední Techmania Science Center. Každý sobotní návštěvník zaplatí za vstupné do expozice jenom 85 korun. Připraveny budou také projížďky na segwayích a vědecké show.

České dráhy otevřou depo kolejových vozidel

Festival Industy Open nabídne celou řadu jedinečných zážitků
a návštěvu míst, kam není snadné se běžně dostat. Jedním z takových je depo kolejových vozidel nedaleko plzeňského hlavního nádraží. České dráhy připravily na neděli 16. června komentované projížďky motorovým vozem 842, kterým se cestující vydají z hlavního nádraží do labyrintu kolejí areálu depa. Vyzkouší si funkční točnu pro otáčení lokomotiv a objeví tajemství místní rotundy. Na trase dlouhé 3,5 kilometru uvidí také myčku, čerpací stanici pohonných hmot i zařízení, které se používá na odsávání fekálií z vlakových toalet. Navštíví také halu soustředěných oprav, kde se provádí údržba vozidel. Projížďka bude celkem trvat necelou hodinu a půl.

 Točna v kolejovém depu nedaleko plzeňského hlavního nádraží

Točna v kolejovém depu nedaleko plzeňského hlavního nádraží

Program festivalu Industry Open
Komentované projížďky depem kolejových vozidel:
• Neděle 16. 6. v 10:00 a 14:00, odjezd ze stanice Plzeň hlavní nádraží
• Informace o nástupišti budou k dispozici v den akce na nádraží, doporučujeme proto dorazit s časovou rezervou
• Jízdenky jsou v prodeji online na Plzeňské vstupence a v Turistickém informačním centru vedle radnice

Tip na výlet: Zážitkové jízdy historickým autobusem

Během festivalu Industry Open se můžete vydat také na výlet historickými autobusy a objevit významnou část průmyslové historie severního Plzeňska. Plzeňský kraj připravil na festivalový víkend speciální zážitkové jízdy autobusovými veterány ŠKODA 706 RTO-KAR a KAROSA ŠL 11-Turist.  Spolu s průvodcem se vydáte na komentované vyjížďky po trase Plzeň – Hromnice (Hromnické jezírko) – Kaznějov (kaolinový důl) – Nevřeň (kaolinový důl) a dozvíte se řadu zajímavostí nejen o historii těžby na severním Plzeňsku.

Na trase vás čeká několik zastávek. První zastávkou bude Hromnické jezírko. Jedná se sice o přírodní památku, nicméně vzniklo uměle jako pozůstatek lomu na těžbu břidlice. Nečekejte však žádnou blankytně modrou hladinu. Jezerní voda je unikátní svým zbarvením do červena. Převládají v ní totiž sloučeniny železa. Důsledkem těžby břidlice voda není vhodná ke koupání. Právě naopak. Jedná se o slabý roztok kyseliny sírové, a tak jde o naprosto sterilní prostředí, ve kterém nenajdeme žádný život. Druhou zastávkou je Kaznějov, kde se nachází největší stále funkční kaolinový důl ve střední Evropě. Zároveň je zde nejmodernější úpravna kaolinu u nás. Scenérie dolu využívají mimo jiné i filmaři. Objevily se například v pohádce Princezna ze mlejna 2. Nakonec navštívíte expozice Centra Caolinum Nevřeň o historii dobývání kaolinu na Plzeňsku. Samotný důl v Nevřeni bude právě o víkendu 15. – 16. 6. vůbec poprvé otevřen veřejnosti.

V programu festivalu Industry Open nebudou chybět ani zážitkové jízdy historickým autobusem.

V programu festivalu Industry Open nebudou chybět ani zážitkové jízdy historickým autobusem.

Program festivalu Industry Open
Zážitkové jízdy historickým autobusem:
• Sobota 15. 6. v 10:00 a 14:00 (KAROSA ŠL 11-Turist)
• Neděle 16. 6. v 10:00 a 14:00 (KAROSA ŠL 11-Turist); 12:00 (ŠKODA 706 RTO-KAR)
• Nástupní a výstupní místo: Techmania Science Center
• Časová náročnost okruhu cca 2,5 hodiny
• Jízdenky jsou v prodeji online na Plzeňské vstupence a v Turistickém informačním centru vedle radnice

logo