Znojemský výrobní závod na plechovky, který je od prosince 2010 součástí koncernu Ardagh Group, si většina obyvatel regionu pamatuje pod dříve používanými obchodními značkami Obalex nebo Strojobal. Firma byla založena ve Znojmě už v roce 1946 (tehdy pod názvem Ferremba).
Dnes je firma součástí holdingu, který je od letošního roku obchodován na newyorské burze, a tak lze s nadsázkou říci, že šikovné ruce zaměstnanců znojemské filiálky hýbou burzou na Wall Street.
Znojemská firma našla stabilní místo ve velké rodině fungující ve 22 zemích světa, kde přes 22 500 zaměstnanců pracuje ve 110 výrobních závodech, ve kterých společným úsilím vygenerovali v loňském roce obrat přes 7,9 miliardy EUR (213 miliard korun). To, že sňatek s Ardagh Group vyšel skvěle, dokládá to, že výroba a prodeje od roku 2010 velmi výrazně vzrostly a do závodu Znojmo byly uskutečněny významné investice do nejmodernějších technologií v oboru plechových obalů.
Tím samozřejmě vzrůstají požadavky na kvalitu lidí a jejich průběžné vzdělávání a školení. S nadále rostoucí výrobou ale opět vzrůstá i potřeba vyhledávat a přijímat nové členy do týmu.


Jak říká ředitel závodu ing. Dušan Entler: „Začlenění do struktury velké korporace přineslo stabilitu výrobní i ekonomickou, přičemž i za těchto okolností máme poměrně velkou autonomii při rozhodování. Zavedli jsme nové procesy v oblasti bezpečnosti práce a péče o zaměstnance, snažíme se vytvářet pro naše lidi skvělé pracovní prostředí. Investujeme do nových technologií, výrobního areálu i do zázemí pro lidi ve výrobě.
Firma zaměstnává v závodě Znojmo 120 stálých pracovníků a na otázku, zda ředitel zná všechny své zaměstnance, Ing. Entler odpovídá s úsměvem: Člověk si vždy úplně jistý být nemůže, ale musím konstatovat, že díky malé fluktuaci zaměstnanců a akcím, které pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky pořádáme, znám bezesporu skoro všechny." Že k sobě zaměstnanci s vedením mají skutečně blízko, potvrzuje zcela netradiční umístění kanceláří vedení uprostřed výrobní haly, kam může prakticky každý kdykoli zavítat.
Byli jsme zvědaví, zda sami zaměstnanci tuší, kam až plody jejich práce ve světě doputují. Anketu jsme zahájili při rozhovoru s Bohumilem Belákem, mužem, který v barvách této firmy pracuje 23 let a pamatuje pětileté plány plněné na 135 %. „No, myslím, že do Číny a Indonésie se vozí maso v našich konzervách." A jak hodnotí práci, v níž strávil většinu svého života? „Každopádně kladně, zejména s ohledem na přístup k zaměstnancům. Kdybych nebyl spokojen, nepracoval bych tady."


Mladou generaci zastupuje v anketě Jiří Kočka, který do firmy nastoupil teprve nedávno. „Nejsem si úplně jistý, ale myslím, že by to mohla být Asie, Kazachstán i Austrálie. Zeptali jsme se i jeho, jak se mu v Ardaghu líbí. „Líbí, pracuji v dobrém kolektivu za slušné peníze."
Co popřát firmě, která dělá regionu Znojemska dobré jméno po celém světě? Odpovídá Dušan Entler: „Rostoucí zájem o naše výrobky,, schopné a spokojené lidi ve firmě a mnoho úspěšných let dalšího rozvoje."


Zaujal vás článek o společnosti Ardagh? Máte zájem být součástí týmu a pracovat v nadnárodní společnosti? Pokud ano, zašlete svůj životopis na e-mailovou adresu michaela.ambrozkova@ardaghgroup.com.