Oživit kultovní scénu z filmu Vrchní, prchni!, ve které Josef Abrhám v roli knihkupce Dalibora Vrány utíká před číšníky přes Karlovy Vary se rozhodli v pivovaru Pilsner Urquell. A zdařilo se. Nejednalo se však o číšníky, ale o výčepní plzeňského ležáku. Několik desítek se jich postavilo na start zhruba čtyři sta metrů dlouhého běhu, který měl cíl na Mlýnské kolonádě.

Emeritní vrchní sládek Pilsner Urquel Václav BerkaEmeritní vrchní sládek Pilsner Urquell Václav Berka

Filmový běh vrchních za knihkupcem Daliborem Vránou se tak úplně zopakovat nedal, protože Vrána prchal před číšníky přes celou lázeňskou zónu. Výčepní z Pilsner Urquell si vybrali krátkou trať od Lázní III na konec Mlýnské kolonády. Běželo se takzvaně za plného provozu a všichni startující věděli, že musí dávat pozor na procházející lidi. „A samozřejmě jsme udělali změnu v tom, kdo se postavil na start – šlo o naše nejlepší výčepní, účastníky soutěže Pilsner Urquell Master Bartender,“ potvrdil emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Syn režiséra filmu David Smoljak (vlevo) a moderátor Michal DusíkSyn režiséra filmu David Smoljak (vlevo) a moderátor Michal Dusík

A protože se jednalo o závod, tak nesměl chybět sportovní komentátor. Už hodinu před závodem Michal Dusík zval návštěvníky festivalu na samotný běh. Pomáhaly mu v tom krásné mladé slečny. Zastavovaly filmové příznivce a nabízely jim vědomostní soutěž. Výhrou za několik správně odpovězených otázek byl půllitr oroseného zlatavého moku Pilsner Urquell. Michal Dusík k sobě pozval na pódium emeritního sládka Plzeňského Prazdroje Václava Berku, se kterým připomněli založení věhlasného plzeňského pivovaru, kterému se na filmovém festivalu podařilo propojit sport a pivo s filmem. Stačilo do akce zapojit některého aktéra dnes už legendárního snímku Vrchní, prchni! z roku 1980. Závod pomohl odstartovat David Smoljak, syn režiséra filmu Ladislava Smoljaka. 

Běh vrchních měřil přibližně čtyři sta metrů a na startu  byly desítky účastníkůBěh vrchních měřil přibližně čtyři sta metrů a na startu byly desítky účastníků

V samotném závodě nešlo o vítězství. I tak ale dostal vítěz Jiří Dušek z restaurace Pilsner Urquell na pražském letišti pivenku, kterou dostávali také návštěvníci festivalu za správně zodpovězení otázek s pivní tématikou, odnosku Pilsner Urquell a pamětní diplom. „Všichni jsme si to užili. Nešlo ani o to kdo vyhraje, ale o to udělat si tu správnou žízeň,“ zhodnotil závod v cíli jeho vítěz. Film Vrchní, prchni! se tak stal inspirací pro sportovce a dal karlovarskému běžeckému pivovarskému klání jméno. Oblíbený filmový snímek se kromě Karlových Varů natáčel také ve Šindlerově Mlýně nebo Praze, kde knihkupec Dalibor Vrána se svoji ženou bydlel a vedl obchod s prodavačkou Douchovou. Řada filmových hlášek jako například „Klakson troubí“ zlidověla. 

 

Vrchní, prchni!
Československou filmovou komedii z roku 1980 režíroval režisér Ladislav Smoljak.
V hlavních rolích se představili Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Dagmar Patrasová nebo Jiří Kodet.
Námět na film a následně i scénář napsal Zdeněk Svěrák. Ústřední píseň Severní vítr napsal Jaroslav Uhlíř a za kamerou stál Ivan Šlapeta.

Víte že…
hlavní roli knihkupce Dalibora Vrány ve filmu Vrchní, prchni! měl původně ztvárnit Petr Nárožný? V Karlových Varech se natáčelo celkem na dvanácti místech.