Ústa jsou přitom první zastávkou škodlivých látek na jejich cestě kuřákovým organismem. Trpí tak nejen vysušováním kvůli pravidelným dávkám horkého vzduchu, ale také celou řadou dalších neduhů. Mezi ty nejčastější patří:

  • Kuřáci trpí 6x častěji zánětem dásní (gingivitidou).
  • Jsou ohroženi 2x vyšším rizikem ztráty zubů.
  • Hůře se zotavují ze stomatologických zákroků.
  • V neposlední řadě trpí zhoršenou estetikou zubů (zbarvení a skvrny) a zápachem z úst. 

Nejlepší prevencí i řešením těchto problémů by bylo cigaret se vzdát a skoncovat s kouřením. Ale pro ty, kdo to zatím nedokáží, máme několik tipů, jak negativní dopady zmírnit.

Častější návštěva zubaře 

Nejen s ohledem na hrozící rakovinu dutiny ústní je zásadní chodit na pravidelné stomatologické prohlídky. Důležité je také předcházet onemocnění dásní. Nikotin totiž způsobuje zúžení cév, což vede ke snížení jejich prokrvení a k následné paradentóze. Kuřákův organismus se navíc hůř brání množení škodlivých bakterií, které tak způsobují nárůst zubního plaku a také vyšší kazivost zubů.

Správný výběr zubní pasty 

Pokud kouříte, měli byste svůj výběr zaměřit na zubní pasty, které obsahují enzymy a proteiny vytvářející vhodné prostředí pro bakterie, jejichž úkolem je chránit dásně a ústní dutinu. Vhodná je třeba Zendium Complete Protection. Podle výzkumu z roku 2017 mělo po pravidelném používání této zubní pasty 83 % uživatelů zdravější dásně. Pomáhá tedy řešit nejčastější problémy spojené s kouřením a obsahuje i tělu přirozené ochranné látky. A naopak v ní nenajdete žádné parabeny a další chemické složky, které by váš organismus ještě více zatěžovaly.

Návštěva dentální hygienistky 

Dentální hygienistka pomůže pacientům kuřákům nejen s odstraněním skvrn a nánosů zubního plaku, ale doporučí i správné techniky čištění zubů. Ty například podpoří prokrvení dásní a tedy i prevenci hrozící paradentózy.