Nadační fond Credo jste založil v roce 2014, nyní jste se však rozhodl pomoci opravdu ve velkém. Pro koho je pomoc určena?
Dlouhodobě podporujeme rodiny s postiženými dětmi. Uvědomuji si, jak je právě pro tyto rodiny život náročný a o to více, pokud se jedná o matky samoživitelky. Mnoho konkrétních příběhů znám a celý život obdivuji, jak rodiny s hendikepovanými dětmi zvládají mnohdy nelehké situace. Nyní je situace ještě složitější a pomoc druhých potřebují takové rodiny víc než kdy předtím. Proto jsem se rozhodl spustit program NAVZDORY co nejrychleji, jak jen to šlo. Už jsme finančně pomohli desítkám rodin a vzhledem k tomu, jak je věnovaná částka do dárcovského programu velká, prosím i další rodiny v nouzi, aby se ozvaly. Finanční pomoc je určena pro rodiny ve Zlínském kraji, pro ty, kdo jsou na výchovu a zajištění svých potřeb sami nebo pečují o zdravotně postižené dítě a pandemie koronaviru jejich tíživou situaci ještě zhoršila. Celkem chci podpořit více jak tisíc dětí.

Pobočka Trinity Bank ve ZlíněZdroj: Trinity Bank

Na co rodiny finanční pomoc nejčastěji potřebují?
Ať už je aktuální nouze způsobena pandemií nebo dlouhodobě špatnou finanční situací rodiny, která se teď ještě zhoršila, snažíme se jim pomoci skrze program NAVZDORY toto náročné období překonat. Rodiny v tíživé životní situaci nejčastěji potřebují peníze na nákup potravin, hygienických prostředků a nezbytných léků či zdravotních a kompenzačních pomůcek. Rodiny, které již finanční pomoc obdržely, měly z příspěvku upřímnou radost. Radost mám i já, že jim pomůžeme situaci zvládnout.

Zdroj: Nadační fond Credo

Můžete zmínit i nějaké konkrétní příběhy rodin, které o pomoc zažádaly?
Například rodina ze Zlína, která má kromě dvou chlapečků ještě holčičku s Downovým syndromem. Jejich tatínek dostal během koronavirové pandemie výpověď v práci, ještě ve zkušební době. Maminka je na mateřské a potřebovali podporu na zaplacení nájmu. Jiný příběh je maminky samoživitelky se dvěma dětmi, její syn má dětský autismus a lehkou mentální retardaci. Současná situace jí neumožňuje chodit do práce. Obě děti totiž vyžadují celodenní péči a kvůli izolaci se u syna vyskytly stavy úzkosti a sebepoškozování. Příběhů je mnoho a každý je jiný.

Zdroj: Nadační fond Credo

Mnoho lidí si zřejmě náročnost jednotlivých situací ani nedokáže představit. Vy jste daroval nemalou částku a pomoc zaměřil pouze na Zlínský kraj, jaký je vlastně Váš vztah ke Zlínu?
Pocházím z Valašska a tento kraj je mojí srdcovou záležitostí. Jsem silný patriot a i když trávím hodně času pracovně na cestách či v zahraničí, mám moc rád okolní kopce a přírodu, nesmírně rád se po zdejších kopcích procházím. Často zaparkuji auto na Pindule a jdu se projít lesem na Klenčov nad Provodovem. Z Klenčova jsou nádherné výhledy na celé Valašsko a také směrem ke slovenským hranicím. Určitě bych všem návštěvu tohoto místa doporučoval. Zlín pak vnímám jako město, které má v mnoha směrech neskutečně dobře nakročeno. Je tu moderní Univerzita Tomáše Bati, skvělá infrastruktura, hodně zeleně i přímo ve městě lyžařský svah. Ale je tu také mnoho příležitostí. Začínal jsem zde před téměř pětadvaceti lety podnikat a založil dnešní Trinity Bank. Není tedy náhoda, že nejmodernější pobočka Trinity Bank je právě ve Zlíně.

Téměř dvacet pět let, to je čtvrt století! Zavzpomínejte na Vaše začátky..
Měl jsem vizi, sen, deset tisíc korun a touhu měnit svět k lepšímu. V devadesátém šestém roce jsem za osm tisíc korun koupil jako první investici starší počítač IBM a začal podnikat první kroky. Nejdůležitější však určitě bylo mé nadšení a to mi nepochybně pomohlo přesvědčit mnoho budoucích klientů ke spolupráci. Toho si dodnes vážím, že ke mně měli důvěru a s mnohými spolupracuji dodnes. Právě budování vztahů s klienty se mi na bankovnictví líbí a velmi mě to motivuje, stejně jako zajišťování výjimečné péče pro klienty. S klienty se na našich zákaznických akcích pravidelně setkávám a myslím, že Trinity Bank je jediná banka, která takové akce za účasti známých umělců organizuje.

Banka ovšem není Vaší jedinou aktivitou. Čemu dalšímu se věnujete?
Postupně jsem ze Zlína vybudoval i společnost SAB Finance a skupinu SAB. I když jsme na český trh vstupovali jako poslední, dnes je z nás jednička na poli devizových obchodů s obratem 281 miliard korun. SAB obsluhuje více jak 18 000 klientů a hlavní centrálu má stále ve Zlíně. Tato dnes již mezinárodní společnost nabízí mimo jiné mladým talentovaným absolventům rychlý kariérní růst a mnoho absolventů se u nás postupně stalo řediteli. Od roku 2018 buduji také FCM Bank na Maltě.

Nejste však jen podnikatel, ale myslíte i na druhé.
Ano, paralelně při podnikání se snažím i s manželkou pomáhat druhým právě skrze nadační fond Credo a nový dárcovský program NAVZDORY. Uvědomuji si, že pomoc druhým je důležitá, a o to víc v tomto období. Proto bych si zároveň dovolil poprosit ostatní, ať podle svých možností pomohou. I nemateriálně. Toto období je náročné pro všechny. Kromě zmíněné finanční pomoci také už mnoho let pořádáme manželské semináře či akce pro věřící. Víra v Boha je důležitou součástí mého života.

Jste zlínský patriot a Vaším velkým vzorem je Tomáš Baťa…
Tomáš Baťa i to, jak uspěl ve světě, je pro mě velkou inspirací a zdrojem pokory, protože jeho dílo je nesmírné. Obzvláště jsem si oblíbil jeho citát „Z kapek moře, z haléřů miliony,“ a snažím se tím při svých podnikatelských aktivitách řídit. Dal mnoha lidem práci, kladl důraz na hodnoty, pracovitost i pečlivost a vybudoval nejen Zlín. Oba moji dědečci byli Baťovci a formovali mě k aktivnímu přístupu k životu, takže i v mém životě je Baťův odkaz. Stejně tak v životě ostatních Zlíňáků, kteří pokračuji v odkazu Tomáše Bati. Formují nejen prostředí, ale genius loci celého Zlína. Velmi rád vzpomínám na setkání s Tomášem Baťou juniorem, každé pro mě bylo velmi inspirativní. Baťa začínal jako švec a vybudoval světovou firmu. Ukázal nám, že když chci, tak to dokážu, že to může dokázat každý.

Zdroj: Trinity Bank

A Vy jste opravdu příkladem, že to není nemožné. Sice již působíte hodně v zahraničí, ale s Univerzitou Tomáše Bati Vás pojí úzké pouto, je to tak?
Jsem moc rád za Univerzitu Tomáše Bati a jsem vděčný panu emeritnímu rektorovi a všem, kteří takovou krásnou univerzitu vybudovali. Vážím si toho, že jsem měl příležitost vybudovat na ní dva předměty. Dříve jsem na univerzitě i pravidelně každý týden přednášel, v současnosti ji podporuji dalšími způsoby. A nyní jsem rád, že mohu v této mimořádné době podpořit milované Valašsko a Zlín skrze dárcovský program NAVZDORY. Rodiny v tíživé životní situaci naleznou více informací na webových stránkách navzdory.credonf.cz