Rovněž volební kampaň v roce 2010 se nesla v duchu všeobecné hysterie z možného úspěchu ČSSD. Vznikla první populistická hnutí financovaná různými kmotry. Nejvýraznější z nich, Věci veřejné, skončily ostudně a otevřely cestu dalším populistům a jen prohloubily celkové znechucení z politiky. Je tu rok 2018 a opět několik málo týdnů před volbami vidíme na stránkách některých novin různé spekulace a nepodložená tvrzení, jejichž cílem je zamezit zvolení Jiřího Paroubka senátorem v Ostravě. Proč?
Bakala porušil veřejný slib
Paroubek dlouhodobě kritizuje Zdeňka Bakalu za porušení veřejného slibu, že nabídne lidem v bytech OKD odkup jejich střechy nad hlavou za rozumnou cenu. Bakala svůj slib nikdy nedodržel, o čemž se Jiří Paroubek nebál mluvit nahlas. I proto Bakala sponzoroval ODS, TOP 09 a další strany, aby se po volbách miliardář mohl chlubit, že zamezil nástupu Paroubka k moci. Jeho nejdůležitějším zájmem přitom byl on sám a taková vláda, která se o zájmy obyčejných lidí nebude příliš zajímat. „Ještě jako předseda ČSSD jsem se zasadil o to, aby lidé na severu Čech získali možnost odkoupit hornické byty od společnosti ČEZ. Podobný záměr jsem měl i na Ostravsku, pokud bych se v roce 2010 stal premiérem. To Bakala moc dobře věděl a byl ochoten udělat cokoliv, jen abych se předsedou vlády nestal,“ říká dnes Jiří Paroubek.
Zeman: Paroubek se zachoval jako chlap
Na skutečnost, že Zdeněk Bakala tak trochu utíká spravedlnosti, se v nedávném pořadu Týden s prezidentem zaměřil také Miloš Zeman. Dva někdejší předsedové ČSSD, ale také názoroví soupeři se dnes vzájemně respektují. „Já jsem, zejména v době, když byl předsedou ČSSD, měl vůči Jiřímu Paroubkovi celou řadu výhrad. Ale na druhé straně objektivně uznávám, že ve srovnání se Špidlou, Grossem nebo Sobotkou to byl silný předseda, který dovedl sociální demokracii k několika úspěchům,“ řekl Miloš Zeman na adresu Jiřího Paroubka. Připomněl také, že Paroubek se zachoval jako chlap a dokázal odstoupit z funkce předsedy ČSSD právě po volbách v roce 2010, když sociální demokraté vyhráli s výsledkem 22,08 procenta hlasů, ale nebyli by schopni sestavit vládu. Faktem je, že i tento výsledek je s ohledem na dnešní preference ČSSD po éře Bohuslava Sobotky vlastně velmi dobrý. Aktuální mediální hýření okolo Jiřího Paroubka je tak jen pokračováním snah o jeho umlčení. Negativní články plné nepodložených spekulací se začaly objevovat poté, co Paroubek oznámil, že jeho právníci připravují právě za porušení veřejného slibu žalobu na Zdeňka Bakalu. Miliardář pobývající převážně ve Švýcarsku se zároveň vyhýbá výslechu před parlamentní vyšetřovací komisí. Pokud budou snahy o odstranění Paroubka úspěšné, bude to jedině vítězství Zdeňka Bakaly.