Vzpomínáte si ještě na předkrizové roky? Že ne? To se není čemu divit, protože od vypuknutí poslední finanční krize už uplynulo deset let. Od té doby se leccos změnilo – ekonomice se daří, rostou ceny nemovitostí a lidé si berou hypotéky jako na běžícím páse. Vedou je k tomu především nízké úrokové sazby, které byly na konci roku 2016 vůbec nejnižší v historii samostatného Česka – průměrně pod 1,8 %.

Dnes, tedy v polovině roku 2018, už je situace trochu jiná. S tím, jak se v zemi nastartovala inflace a zdražování, mohla Česká národní banka přistoupit také ke zvyšování základní úrokové sazby, která se dlouhá léta pohybovala na takzvané kladné nule, tedy 0,05 %. A je to právě ČNB, kdo určuje, kolik nás hypotéka na úrocích bude stát. Protože od základní sazby českého bankovního regulátora se odvíjejí také sazby u komerčních bank.

ČNB sazbu zvedla poprvé v listopadu loňského roku a tento krok pak ještě dvakrát zopakovala, což má za následek, že dnes máme základní sazbu 0,75 %. Co to znamená pro naše hypotéky? Růst splátek, větší objem zaplacených úroků a v neposlední řadě také vyšší nároky na bonitu klienta. Ruku v ruce se zvyšováním sazeb totiž ČNB také zpřísňuje podmínky, podle kterých banky lidem půjčují. Dnes už tak není možné dostat hypotéku na celou kupní cenu, pokud nedáte bance další nemovitost k zajištění. A stejně tak se zvyšují i požadavky na výši vašeho platu pro to, abyste úvěr dostali.

Zdroj: Komerční sdělení

Zdroj: ČNB

Banka to celé dělá především proto, aby přibrzdila přehřátý realitní trh a předcházela větším důsledkům případné další krize v budoucnosti. Jinými slovy se snaží ochránit ty lidi, kteří v budoucnu nebudou schopni splácet, před propadnutím nemovitostí.

Všechno to má za následek zvyšování úroků, jejichž průměrná výše se posunula ke 2,5 %. To ale není vše. Úroky budou velmi pravděpodobně růst dál a do budoucna není vyloučené, že se vrátíme až k předkrizovým pěti procentům. Jak se tomu bránit?

Návod je vcelku jednoduchý. Pokud patříte mezi ty, kterým se v následujících třech letech blíží konec fixace, můžete jednat už nyní – s jinou bankou. Mnoho lidí tuto informaci nemá, ale je to možné. Prostě začněte vyjednávat s konkurenční bankou o zafixování úroku ještě dnes, i když byste reálně refinancovali úvěr až v roce 2020 nebo 2021. Tím získáte pravděpodobně nižší úrok, a hlavně budete mít jistotu výše splátky i na další léta. Nebudete tak muset trnout, co se stane ve finančním světě a jaká krize zase přijde.

Autor: Jan Ovečka, oblastní vedoucí, OVB Allfinanz

KOMERČNÍ PREZENTACE