Tím rozevíráme obrovské nůžky. Budou hrát „levný“ sport, kde stačí na rok pár tisíc, nebo je dáte na tenis nebo golf, kde bude mít vlastního trenéra? A stejně tak je to i se vzděláním. Když budete mít extrémně talentované dítě, patrně nebudete chtít, aby jeho rozvoji ať už ve sportu, kultuře, anebo vzdělání bránily peníze.

Český statistický úřad spočítal, že náklady na jedno dítě se od narození po ukončení vysoké školy pohybují minimálně okolo 1,5 milionu korun. Ano, je tomu skutečně tak, když sečtete všechny výdaje od narození až po konec vysoké školy, není příliš těžké se této částky dopočítat. Od narození až do školy Vás dítě může stát v průměru 20 tisíc ročně. S nástupem do školy se výdaje zvyšují někam k 50 tisícům ročně. Na střední škole se výdaje zdvojnásobí na sto tisíc a vůbec nejdražší období, kdy vyživujete dítě, je jeho studium na vysoké škole, kde statistický úřad spočítal výdaje až na 150 tis. korun ročně. Jen prostým součtem tak hbitě dojdete k milionu.

My ale budeme v tomto článku o mnoho skromnější. Budeme počítat jen s tím, jak mít pro dítě připraveno alespoň 200 tisíc k jeho osmnáctým narozeninám, tak aby si mohlo vybrat jakoukoliv veřejnou vysokou školu ke studiu a peněženku rodičů by to alespoň v prvních letech tolik nezatížilo.

Nejdůležitější fakt, který si musíte na úvod uvědomit, je ten, že peníze pracují v čase. A čas hraje především ve váš prospěch. Jinými slovy, čím dříve začnete, tím menší částku si budete muset z rodinného rozpočtu „ukousnout“.

Takže když začnete hned v době narození, bude vám s velkou pravděpodobností stačit 600 korun měsíčně.  Pokud tento krok po jeho narození odložíte a začnete dítěti spořit až později, když mu bude 5 let, budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Abyste za 13 let naspořili alespoň 200 tisíc, tak budete muset měsíčně dávat stranou alespoň tisícovku. Vůbec nejvíce měsíční rozpočet zatíží, když začnete svému potomkovi na vysokou školu spořit až v jeho deseti letech. Pak budete muset měsíčně rodinu „ochudit“ o zhruba 1700 korun. Začít včas se tedy takřka s jistotou vyplatí.

A jaký produkt zvolit? To se nedá paušálně říci. Většinou záleží na konkrétním klientovi a jeho preferencích. Určitě ale není vhodné dítěti tvořit kapitál formou životního pojištění. Konzervativnější klienti většinou sáhnou po státem dotovaném stavebním spoření s cílovou částkou 200 tisíc korun. Ti odvážnější by mohli zvolit spíše investice do fondů životního cyklu. Ty se chovají tak, že s přibližující se dobou plnoletosti dítěte přesouvají aktiva z těch rizikovějších do konzervativnějších a výpadky na trzích je před samotným výběrem tolik neohrozí. Jak už ale bylo řečeno, žádné univerzální doporučení neexistuje a vždy je třeba tuto formu investice do dětí konzultovat s odborníkem.

Autor: Lenka Třísková, oblastní vedoucí, OVB Allfinanz

KOMERČNÍ PREZENTACE