Pojištění odpovědnosti existuje mnoho. Nejčastějšími oblastmi, před kterými pojistka chrání, je škoda na věci, zdraví a finanční újma. Právě tyto škody bývají nejčastější. Výše pojistného přitom odráží dvě skutečnosti. Jak vysoký budete mít limit krytí a jak vysokou spoluúčast budete hradit. Přičemž platí, že s vyššími limity a nižší spoluúčastí se zvyšuje platba za pojištění.

A jakou škodu můžete způsobit? To je jednoduché. Zhodnoťte si rizika, která na vás číhají nejen v domě, ale také například na sjezdovce. Škod totiž můžete způsobit mnoho, a věřte, že Češi se velmi rádi o náhradu škody soudí. Vytopit souseda může vyjít na tisíce, když ale omylem neubrzdíte lyže před frontou na vlek, škody na zdraví můžou jít i do milionů.

Limity pojistného krytí by tedy neměly být podceňovány a pojistné krytí samotné by mělo být minimálně v řádech milionů. Při určení spoluúčasti přihlédněte k výši svých příjmů. Je důležité, abyste v případě vysoké škody neměli problém spoluúčast uhradit. V případě, že chcete mít jistotu, vyberte si pojištění odpovědnosti s nejnižší možnou spoluúčastí. Pojišťovna za vás pak zaplatí celou škodu, nebo alespoň její velkou část.

Specifickou oblastí je pojištění škody způsobené zaměstnavateli. Pokud například s vysokozdvižným vozíkem narazíte do regálu s porcelánem, bude po vás zaměstnavatel požadovat až 4,5násobek vašeho platu. Takže pokud nemáte naspořeno, budete muset i několik měsíců vyžít s výrazně nižší výplatou. Nebo když řídíte služební auto, tak ke škodě také nemáte daleko. Přesně na tyto případy se vztahuje pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli. Obvykle u tohoto pojištění bývá sjednávána spoluúčast, ale to je pořád lepší, než platit celou škodu ze svého.

Pojištění odpovědnosti je produkt, který vám pokryje vaše chyby v životě tak, aby jimi vaše rodina nebyla finančně zatížena. Jeho sjednání závisí na tom, jak často jste vystavováni rizikovým situacím. Pokud však chcete klidně spát, je pojištění odpovědnosti tím správným produktem pro vás i celou vaši rodinu. Základní cena takového pojištění přitom vyjde na několik stokorun ročně.

Autor: Petr Valenta, oblastní ředitel OVB Allfinanz