Mariánské náměstí v centru hlavního města je vymezeno čtyřmi institucemi, které mají v Praze velký význam: Clam Gallasův palác, Národní knihovna, Městská knihovna v Praze a Magistrát hlavního města Prahy. Do současné doby však náměstí fungovalo zejména jako parkoviště a jeho původní funkce byly upozaděny. Právě 21. září na Den bez aut v rámci Mezinárodního týdne mobility započne dočasná změna náměstí, která potrvá až do jeho celkové revitalizace. Tento prozatímní režim má navrátit náměstí jeho původní funkci, tedy opět vytvořit místo k setkávání a odpočinku. Proto zde přibydou například Pražské židle a stolky i zeleň. Právě na výběru vhodných rostlin spolupracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou, která vybrala keře, které se do města perfektně hodí. Současně budou na náměstí prezentována umělecká díla, jejichž výběr má na starosti Galerie hl. m. Prahy. Čas od času bude na náměstí probíhat doprovodný program, který má na starosti koordinátorka náměstí a postarají se o něj již zmíněné instituce jako Městská knihovna v Praze, Magistrát hl. m. Prahy, IPR Praha, Národní knihovna či Galerie hl. m. Prahy.

Pro zpracování koncepční studie návrhu budoucí podoby náměstí bylo vybráno pražské studio Xtopix, které představí finální podobu náměstí již na začátku příštího roku.

Mariánské náměstí je místem, kde kromě magistrátu sídlí další zásadní pražské instituce jako například Městská nebo Národní knihovna, ale v současné době je spíše nepřehledné a funguje více jako parkoviště než náměstí. Jsem rád, že na proměně bude pracovat multioborový tým složený z architektů, dopravních inženýrů, vodohospodáře nebo krajinářských architektů," popisuje situaci první náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček.

V prvním týdnu proměny (od 21. září do 1. října) bude na náměstí probíhat participace s občany, kteří mohou přijít do IPR kontejneru sdělit svůj nápad či výhrady k budoucí podobě Mariánského náměstí.

Budeme rádi, když nám Pražané sdělí svůj názor na to, jak by mělo náměstí vypadat, co by na něm nemělo chybět, či jaká by měla být jeho náplň. Snažíme se vytvořit prostor v centru Prahy, který nebude jen zastávkou pro turisty, ale takém místem odpočinku pro místní," říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Mariánské náměstí byla původně osada Na Louži s kostelem Panny Marie a dvorcem, která zde byla už asi v polovině 12. století. Pojmenování náměstí podle kostela, i přes různé peripetie, přetrvalo až do našich dnů. Osada Na Louži ležela u frekventované cesty z tržiště Staroměstského náměstí k Vltavě. Změna nastala zejména s výstavbou dominantní budovy celého prostoru, Nové radnice, která byla postavena v letech 1908–1911.