LED technologie jako jasná volba

V první řadě je zapotřebí upozornit na to, že jediným možným řešením z pohledu výběru technologie svícení jsou LEDky. Na trhu se samozřejmě ještě nacházejí takzvané úsporky a klasické vláknové žárovky, nicméně na ty rozhodně nevsázejte. Vždyť jejich spotřeba elektřiny je ve srovnání právě s LEDkami až desetinásobná. Proč tomu tak je? Z jednoho prostého důvodu. Světlo je u vláknové žárovky pouze vedlejším produktem. Na základě dodání elektřiny totiž dochází ke žhavení wolframového vlákna a vzniká spousta tepla. Celkem až 95 %, pouhých zbylých 5 % jde na světlo, a to je hodně málo. Tím pádem je i spotřeba energie obrovská. U LEDek je tomu přesně opačně. Energie jde na svícení a nikoli vznik tepla. Vše si lze ověřit i v praxi, nicméně musíte být velmi opatrní. Pokud sáhnete na LED žárovku, bude lehce zahřátá. Klasická žárovka bude horká a nejspíše se spálíte. Ať už nakupujete osvětlení, anebo máte zájem o správu budov a prověřujete stav osvětlení, stoprocentně volte LEDky. K jejich dalším výhodám se postupně dostaneme.

LED svítidla v interiéru domu či bytu

Jak již bylo řečeno, LEDky se hodí do jakékoli místnosti v interiéru, nicméně každá z nich má svá specifika, a tak se není třeba bát přizpůsobit osvětlení charakteru daného pokoje. My se postupně na jednotlivé místnosti zaměříme.

Kuchyně

V kuchyni je třeba dbát především na dostatek světla u pracovní desky. Právě tady, krájíme a připravujeme pokrmy. Optimální volbou jsou hlavně LED pásky, jimiž se velmi efektivně podsvítí skříňky nad pracovní deskou. Určitě nevadí ani silnější žárovky. Vypadají perfektně i v kontrastu s mnohými materiály. Pokud budete třeba používat epoxidové spárovací hmoty, určitě se nasvětlí i s obložením hezky.   

Koupelna

Tady se nejlépe hodí jedno centrální svítidlo a poté další třeba na zrcadlo. Někdo řeší koupelnové osvětlení instalací několika bodovek, což také není od věci. Záleží jen na vkusu a schopnostech ladit. 

Obývací pokoj

Tak tady jsou hodně oblíbené LED panely, jež vypadají značně nadčasově a dokážou nabídnout dostatečné množství potřebného světla. Doplnit je lze třeba o retro styl osvětlení v podobě tradičních žárovek, jež budou ale v LED podobě.

Chodba

Na chodbě se nebojte použít bodová světla, která budou umístěna po stranách místnosti spíše při zemi. Budete se díky nim perfektně orientovat i při chůzi po tmě. 

Garáž a dílna

Tady bohatě postačí LED zářivka a některá další specifická svítidla, a to především pracovní. Hodit se budou, pokud je zapotřebí třeba důkladná kontrola hydrantů nebo oprava automobilu. 

Kanceláře a komerční objekty

Do kancelářských prostor se hodí podobně jako do obývacího pokoje LED panely. Využít lze také LED pásek. Pokud máte osvětlit třeba velké pracovní haly, pak je třeba vsadit na LED reflektory. Ve větších výrobních prostorách je nezbytné také zabezpečit hydroizolaci základů, aby se k přívodu elektřiny nedostala voda.  

Venkovní osvětlení  

Osvětlení exteriéru je kapitolou samou pro sebe. Je jasné, že se bude lišit klasické osvětlení pergoly a moderní veřejné osvětlení. Na zahradě vsaďte spíše na intimnější ladění. Pouliční osvětlení v areálu musí být především silné.