Od dob rýsovacího prkna uplynulo již hodně vody. Papír a tužku postupně nahradily softwary umožňující virtuální konstruování a projektování. Začínalo se kótováním jednoduchých čar v dvojrozměrném prostoru, dnes spolu díky BIM platformě dokáží v 3D prostoru komunikovat sofistikované projekty napříč mnoha stavebními profesemi a poskytnout výstupy ve fotografické kvalitě. AutoCad coby první dostupný software pro 2D a 3D projektování je stále nejrozšířenějším konstrukčním programem na světě. Právě proto volil leader na trhu kanalizací z plastu Osma pro svou první kompletní knihovnu právě tento program.

Přestože ve vývoji AutoCADu došlo k mnoha různým zlomům, bylo cílem firmy umožnit používání prvků co nejvíce uživatelům. Přišlo tedy rozhodnutí vytvářet prvky pro verze AutoCAD Release 14 (1998) a vyšší a zároveň pro Autocad 2007 (2006), kde je již možné pracovat s dynamickými bloky. Zároveň se ukázalo, že mnoho uživatelů raději pracuje ve 2D. Dnes tedy OSMA poskytuje bloky 2D a 3D (pro R 14 a vyšší) a dynamické bloky 2D a 3D (pro AutoCAD 2007 a vyšší) v českém, anglickém a německém jazyce.

Součástí knihovny OSMA pro AutoCAD jsou:

  • HT systém - základní potrubí z polypropylenu, odolávající vysokým teplotám i chemickému zatížení,
  • Skolan dB - trubky a tvarovky z polypropylenu plněného minerálem, se schopností výrazně snižovat intenzitu hluku,
  • KG systém – potrubí vyráběné z neměkčeného PVC kruhové tuhosti SN4,
  • KG 2000 -  trubky a tvarovky z polypropylenu odolávající vařící vodě a účinkům světla,
  • RV systém – šachtová dna a uliční vpusti z polypropylenu s vysokou kruhovou tuhostí.

Vzhledem k faktu stále rostoucí oblíbenosti BIM platformy se začíná hovořit o tom, že by se v budoucnosti měla stát součástí stavební legislativy EU. Proto OSMA již pracuje na knihovně pro další architektonický software a v současné době přichází s novou knihovnou rodin pro Revit – HT -Systém PLUS.  

Celou knihovnu OSMA pro AutoCAD, ArchiCAD a REVIT najdete ke stažení na www.kanalizacezplastu.cz.