Žánrová a tematická rozmanitost programu Národních oslav 100 let vychází i z pestré skladby pořadatelů – na tvorbě programu se podílely různé pražské kulturní, vzdělávací i volnočasové instituce a spolky. Jedná se především o Magistrát hl. m. Prahy, sokoly, skauty, legionáře, ale i armádu. Během celého měsíce mohou zájemci vyrazit do Prahy za dobovou atmosférou, poučením, kulturou i zábavou – na výstavy, divadelní představení, koncerty, přednášky a diskuze o historii, současnosti i možném budoucím směřování společnosti, na vlastivědné vycházky za architekturou i historií, připraveny jsou mimo jiné i soutěže nebo pokus o zápis do Knihy rekordů.

V rámci oslav se chystá i řada unikátních událostí. Jmenujme například originální videomapping v předvečer slavnostního otevření historické budovy Národního muzea v sobotu 27. října. Na budovu bude speciální technikou promítán zhruba desetiminutový průřez naší historií, který připomene události, které formovaly náš český stát. Při slavnostním otevření části zrekonstruované historické budovy 28. října bude zahájena Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, kterou Národní muzeum připravilo ve spolupráci se slovenským Národním muzeem. Mimoto letos Národní muzeum slaví dvě stě let své existence, což připomíná výstava dvou set nejvzácnějších předmětů ze svých depozitářů. Obě výstavy jsou do konce roku přístupné zdarma.

V ulicích metropole mohou Pražané i návštěvníci „Zažít historii na vlastní kůži“, tedy živé scény z naší historie, které navodí atmosféru 30. a 60. let minulého století za využití autentických předmětů, kulis, profesionálních herců a tanečníků.

Za zmínku stojí i speciální mobilní aplikace hiSTOries, kterou si zájemci budou moci zdarma stáhnout od 27. října. Aplikace je průvodcem po historicky významných místech Prahy a pomocí rozšířené reality a dalších materiálů seznámí uživatele s významnými událostmi, které se na konkrétním místě udály, či s již zaniklou podobou těchto míst.

Vzácný historický zážitek je připraven také na Dejvickém nádraží – celý měsíc bude na první koleji stát originální vlak Československých legií, v němž je k vidění například i poštovní oddíl a ošetřovna. V parku na Bachmačském náměstí, který je nedaleko Dejvického nádraží, z něhož Tomáš Garrigue Masaryk jezdíval do Lán, bude v neděli 28. října odhalena socha Tomáše Garrigue Masaryka v nadživotní velikosti.

Milovníci historických dopravních prostředků se mohou kromě legionářského vlaku těšit i na jízdu historickou tramvají, do které mohou nastoupit 21. října ve 14:00 hodin na Čechově náměstí v Praze 10 a která pasažéry proveze architektonicky zajímavou trasou – jízda má název Historickou tramvají za Stavbami století.

Dále mohou zájemci o historická auta a atmosféru počátků motorismu zavítat 28. října od 9:00 do 17:00 hodin do Klubového domu Autoklubu v Opletalově ulici na Praze 1, kde je pro ně připravena výstava Pocta motorismu, na níž budou mimo jiné vystaveny i dobové benzínové pumpy nebo nejstarší dopravní značení.

Hudbymilovní návštěvníci oslav si mohou kromě mnoha žánrově pestrých koncertů užít i několik raritních akcí, jako je například slet sborů, který se bude konat 6. října od 10:30 do 12:00 hodin v Hlaholu na Masarykově nábřeží v Praze 1, nebo koncert Orchestru francouzské cizinecké legie na vedlejším pódiu na Dejvické třídě přímo v den státního svátku 28. října. Zajímavostí z podobné oblasti je i předvedení tance Česká beseda, které se chystá na pátek 26. října na náměstí Republiky.

Mnoho institucí chystá pro návštěvníky dny otevřených dveří. Do svých prostor zájemce vpustí celá řada ministerstev, univerzitních fakult, muzeí a jiných pracovišť.

Především děti ocení již probíhající výstavu Pošli to dál, kterou připravili skauti ve spolupráci s Poštovním muzeem. Historie skautingu v Československu zahrnuje celou řadu silných příběhů související se svobodou a demokracií, od skautské pošty přes účast v odboji až po Skautský dobrý skutek, a právě s nimi výstava děti hravým a interaktivním způsobem seznamuje. Děti si mohou zahrát i doprovodnou hru po Praze, která je provede po stanovištích skautské pošty, jež byla vlastně první československou poštou – v prvních dnech československé samostatnosti dospívající skauti a skautky doručovali zásilky mezi vládními úřady.

Oslavy vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října. Z nabitého programu zmiňme například tři velká pódia na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a na Václavském náměstí, kde bude po celou dobu vrcholících oslav probíhat pestrý, nejen hudební program pro širokou veřejnost.

Další jedinečnou událostí je slavnostní vojenská přehlídka, která se v Praze naposledy konala před deseti lety. Ta letošní proběhne přímo 28. října od 14:00 do 15:15 hodin na Evropské třídě. Přehlídka bude akcentovat především spolupráci armády s integrovaným záchranným systémem, k vidění bude nejmodernější technika vojenských i záchranných složek. Účast na přehlídce přislíbila i Čestná stráž Slovenska, Itálie, Velké Británie, USA a Francie. Přehlídku zakončí přelet armádních vrtulníků s dýmem v barvě trikolory. Na Letenské pláni budou od pátku 26. října do neděle 28. října probíhat ukázky součinnosti armády a záchranných sborů, výstavy, budou promítány různé tematické spoty a k vidění bude historická i soudobá vojenská technika.

Klub českých turistů připravil na neděli 28. října na náměstí Republiky pokus o zápis do Knihy rekordů – pokus o instalaci největší turistické značky. Kromě toho tu mohou všichni, kteří celý rok pilně sbírali turistické samolepky a razítka, zkusit štěstí při Velkém stoletém slosování turistických brožur o hodnotné ceny.

Kdo v neděli zavítá na náměstí Republiky, může kromě jiného potěšit i své chuťové buňky, neboť se zde bude konat Festival českého jídla aneb Jak vařily naše prababičky.

Jmenované události jsou jen střípky z bohatého programu, podrobný rozpis najdete na www.spolecnestoleti.cz a chystá se i tištěný katalog akcí.