Pohodlnější život díky moderní medicíně

Technologický pokrok a nové poznatky ve zdravotnictví umožnily vývoj tzv. refrakčních operací, tedy zákroků, které mohou odstranit oční vady. Dobře známé a oblíbené jsou laserové operace, které se v České republice s úspěchem provádějí již více než dvacet let. Jiným typem zákroků, které také řeší oční vady, ale vlastně se o nich moc neví, jsou operace, při nichž se do oka implantuje umělá čočka. Jsou to zákroky vhodné při vyšších dioptriích (plusových i mínusových) nebo na korekci čtecí vzdálenosti. Tato oční vada se odborně nazývá presbyopie neboli vetchozrakost a objevuje se ve druhé polovině života. U někoho vznikne dříve, někdo nepotřebuje brýle na čtení ještě v padesáti. Oční čočka postupně ztrácí schopnost akomodace, nedokáže se přizpůsobit zaostřování na různé vzdálenosti a displej mobilního telefonu nebo knihu je potřeba držet ve větší vzdálenosti od očí.

 „Vetchozrakost je jevem přirozeného stárnutí, může se objevit již po čtyřicátém roce věku, ale její nástup závisí na předchozím stavu zraku. Projevuje se zejména rozmazáváním textu, což ale mizí, pokud noviny nebo knihu oddálíte od obličeje. Pak se již bez brýlí na čtení neobejdete, případně je třeba řešit brýle na dálku a silnější do blízka na čtení,“ vysvětluje primářka brněnské oční kliniky NeoVize, Šárka Skorkovská.

Skvělým řešením může být právě nitrooční operace PRELEX, tedy výměna přirozené oční čočky za umělou, trifokální, která umožní zaostřování do všech tří hlavních vzdáleností, které člověk běžně využívá na čtení, do dálky a na střední vzdálenost (monitor počítače nebo televize). Odpadá tedy neustálé vyměňování brýlí na čtení s brýlemi na televizi, jejich čištění, přesunování z kabelky na stůl v obýváku a každodenní hledání.

Moderní technologie umožňují operovat šetrně a precizně.Moderní technologie umožňují operovat šetrně a precizně.Autor: www.neovize.cz

Kvalita na prvním místě

Při rozhodování o operaci je dobré také důkladně vybrat, komu své oči svěříme. Snadno to poznáme už při vstupním vyšetření. Pokud probíhá pečlivě, s rozkapáním očí, lékař s pacientem hovoří, podrobně mu vysvětlí průběh operace, zajímá se o jeho životní styl a především důvody, proč se chce zbavit brýlí, je vše v pořádku.

„Operace sama o sobě je bezbolestná, probíhá v lokální anestézii a trvá zhruba patnáct minut. Zákrok PRELEX navíc funguje jako prevence šedého zákalu, protože umělá nitrooční čočka se nezkalí. Na našich klinikách používáme pouze vysoce kvalitní čočky, jejichž kvalita zůstává nezměněna i po mnoha letech,“ doplňuje Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize.

Každé oko se operuje zvlášť, ideálně v odstupu jednoho týdne. Pacient na operované oko vidí normálně již druhý den po operaci, několik týdnů je ještě třeba preventivně kapat antibiotické kapky a umělé slzy.

Šedý zákal ohrožuje většinu lidí

Jedno z nejčastějších očních onemocnění, které může vést až k úplné ztrátě zraku. Šedý zákal se způsobuje sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka pak brání průchodu paprsků světla na sítnici. Často se rozvíjí velmi pomalu a příznaky, jako je zamlžené a zhoršené vidění do všech vzdáleností, citlivost na světlo nebo zkreslení pozorovaného obrazu, zůstanou dlouho nepovšimnuty. Na šedý zákal neexistují žádné léky nebo kapky, jediným a efektivním řešením je operace. Mnoho lidí se operace bojí, mají strach o svůj nejdůležitější smyslový organ.

 “Riziko pooperačních komplikací je téměř nulové a z hlediska statistik je to jeden z nejčastěji prováděných chirurgických zákroků,” dodává primářka pražské DuoVize, Lucie Valešová.

Lepší vidění po operaci

Zkalená čočka se z oka odstraní a nahradí se novou, umělou čočkou, která může navíc korigovat i zrakové vady namísto brýlí. 

“Spolu s šedým zákalem můžeme pacienta zbavit i dioptrií nebo astigmatismu,” vysvětluje výhody zákroku docentka Šárka Skorkovská z kliniky NeoVize.

Stačí vybrat čočku, která bude nejvíce vyhovovat životnímu stylu pacienta. Asférické čočky zlepšují vidění za šera, jsou ideální pro řízení auta či sledování televize. Torické korigují astigmatismus, tedy cylindrické dioptrie. Bifokální nebo trifokální čočky jsou vlastně ideálním řešením, protože upravují vidění do rozličných vzdáleností podle přání pacienta.

Operace šedého zákalu je naprosto bezbolestná a zabere přibližně 15 minut Díky femtosekundovému přístroji LenSx navíc zcela odpadá používání ostrých nástrojů během operace. Doba operace se ještě více zkrátila a rekonvalescence po zákroku je mnohem rychlejší. Laserový paprsek působí pouze pár vteřin je zcela přizpůsoben na míru konkrétnímu oku. Moderní přístroje, pokročilé materiály a profesionální zdravotnický tým jsou vždy zárukou špičkové péče na obou našich klinikách.