S viděním mají potíže téměř dvě třetiny celosvětové populace. Podle odborníků může být na vině nedostatek pestrých zrakových podnětů, dlouhodobé zaostřování očí do jedné vzdálenosti a příliš mnoho pobytu uvnitř budov pod umělým osvětlením. Oči se jednostraně namáhají a rychleji se unaví. Venku naopak mají naopak možnost zaostřovat do různých vzdáleností nebo trénovat reakce na změny světelných podmínek, což jim velmi prospívá. K rozvoji očních vad ovšem nejvíce přispívají genetické dispozice. Například pravděpodobnost, že dítě zdědí krátkozrakost, což je nejčastější oční vada, po jednom z rodičů, dosahuje téměř 50 %. Naštěstí moderní medicína nabízí možnost oční vady efektivně řešit nejen brýlemi nebo kontaktními čočkami, ale také refrakčními operacemi, které jsou v dnešní době rychlé a bezbolestné. Díky technologickému pokroku a moderním materiálům se v posledních letech se možnosti oční chirurgie velmi rozšířily. Kromě všeobecně známých laserových operací může lékař doporučit take nitrooční zákrok. Tento druh operace využívá rozličné typy umělých čoček, které dokážou vyřešit širokou škálu očních vad.

Šedý zákal

Při operaci šedého zákalu je možné využít klasický skalpel, ale také speciální femtosekundový laser určený právě pro tento typ zákroků. Během operace počítač hlídá přesné zacílení laseru, který kromě odstranění zkalené čočky zároveň opraví třeba astigmatismus. „Moderní medicína umožňuje operovat bez bolesti a přesně, samotný zákrok trvá zpravidla patnáct minut a pacient po něm odchází domů,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

Astigmatismus

Nerovnoměrné zakřivení rohovky se na první pohled pozná podle mhouření očí při pohledu do dálky nebo natáčení hlavy, ale může způsobovat i migrény, šilhání nebo únavu. Astigmatismus bývá často nakombinován ještě s další oční vadou. Pro operační řešení lékař s největší pravděpodobností využije buď laser k zarovnání nepravidelné rohovky, nebo nitrooční operaci, během níž pomocí počítačového navigačního systému přesně usadí do oka torickou čočku. 

Dalekozrakost

Jestliže je někdo dalekozraký, znamená to, že vidí výborně do dálky, ale na krátké vzdálenosti, např. na čtení, nikoliv. Běžné formy této vady se přestanou zhoršovat po dvacátých narozeninách, proto lékaři doporučují zákrok podstoupit v mladé dospělosti. Laserová operace trvá zhruba 15 minut, operují se obě oči naráz a pacienti vidí dobře již druhý den. 

Krátkozrakost

Krátkozraký člověk naopak dobře vidí blízké předměty, ale třeba kostel na protějším kopci pouze tuší jako světlou skvrnu. „Dnešní technologie umožňují provést zákrok tak šetrně, že pacient například po laserové operaci NeoSmile může při dodržení doporučeného pooperačního režimu odjet už za týden k moři,“ vysvětluje své zkušenosti primářka Lucie Valešová z pražské kliniky DuoVize. 

Vetchozrakost

S přibývajícím věkem, nejčastěji po čtyřicítce, ztrácí oko schopnost akomodace, tedy přizpůsobení na různé vzdálenosti. Nejvíce se to projeví právě při nutnosti zaostřit na písmena v knize nebo na telefon. Je potřeba buď natahovat ruce, nebo používat brýle na čtení, časem se zhoršuje vidění obecně. Vetchozrakost je operací snadno řešitelná, stačí vyměnit původní lidskou čočku za novou, která koriguje zrak na různé vzdálenosti. Při výběru typu čočky pak je třeba jen myslet na to, kterou ze tří vzdáleností zaostřování chci upravit.

Rozhovor s pacientem je pro lékaře při doporučení nejvhodnějšího typu zákroku velmi důležitý.Zdroj: Neovize Group s.r.o.

Rozhovor s pacientem je pro lékaře při doporučení nejvhodnějšího typu zákroku velmi důležitý.
Autor: archiv/Neovize Group s.r.o.