Michal Zácha většinu svého života pracuje sám na sebe v oblasti investiční výstavby a správy nemovitostí. Podnikání přerušil pouze době, kdy byl náměstkem primátora statutárního města Přerova. V komunální politice stále působí, a to jako předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva a šéf majetkoprávní komise Rady Olomouckého kraje. Právě jeho zkušenosti s řízením města a jeho orgánů z něj dělají výborného kandidáta na poslance, protože si politikou prošel „od píky“.

Devětatřicetiletý Zácha má tři syny, které vede ke sportu, a sám trénuje mladé fotbalové naděje v Kozlovicích. Ve svém volném čase fandí autokrosu, případně si sám vyjede na své motorce.

ODS chce letos ve volbách uspět se svým programem minimalizace byrokratické zátěže pro občany.  Nabízí voličům zjednodušení zákonů a vyhlášek, snazší komunikaci s úřady i možnost stát se živnostníkem prostřednictvím internetu bez nutnosti běhání po úřadech. Zaměstnancům firem  by pak měly v řadě případů odpadnout povinnosti školení a zdravotních prohlídek v případech, kdy to charakter jejich práce nevyžaduje.

Díky dlouhodobému působení zkušených politiků v obecní a krajské samosprávě má ODS také jasnou představu o problémech, které bude třeba řešit přímo v regionu. „Olomoucký kraj trápí doprava. Kvalitu D1 asi nemusím blíže komentovat. K tomu musíme přidat špatnou dostupnost Jesenicka a neexistující obchvaty řady našich měst včetně Olomouce a Přerova. Bohužel, za poslední čtyři roky se věci měnily spíše k horšímu. Bude třeba přimět ministerstvo dopravy, aby se regionům včetně Olomouckého kraje podstatně více věnovalo, takhle už to dál nejde,“ dodává lídr kandidátky Zácha.

Kandidáti znají rovněž problémy vyloučených lokalit a nepřipravenost státu je zvládat. Řešení vidí ODS ve změně systému sociálních dávek. Ty by neměly vést celé rozsáhlé rodiny a klany k neochotě pracovat, ale být pouze pomocí těm opravdu potřebným. Také mladí lidé z těchto lokalit by měli mít jasnou perspektivu a povědomí o tom, že normální je chodit do práce, a nikoliv každý měsíc jen čekat na pošťáka přinášejícího složenky na dávky.

V oblasti zdravotnictví kandidáti vnímají složitou situaci v odlehlejších oblastech kraje, kde se jen obtížně daří zajišťovat péči praktických lékařů, pediatrů i stomatologů. Právě jejich dostupnost pro všechny obyvatele kraje včetně lidí žijících v odlehlých oblastech bude rovněž důležitým tématem, které chce ODS po volbách řešit. Společně s ní hodlá vrátit úroveň letecké záchranné služby před negativní změny, které zavedla současná vláda. Patří k nim například omezení letů lékařů z olomouckého heliportu jen na dobu od východu do západu slunce, zatímco v noci musejí k případům vyrážet záchranářské vrtulníky až z Brna nebo Ostravy.

„Čtyři roky vlády Bohuslava Sobotky, který měl za zády Andreje Babiše, byly pro Olomoucký kraj ztraceným časem. Důležité dopravní projekty se nikam neposunuly, situace v řadě dalších resortů se výrazně zhoršila. Náš region potřebuje v Praze silné zastání, které mohu za sebe i za další kandidáty našim občanům slíbit,“ dodává lídr ODS v Olomouckém kraji Michal Zácha.