Areál zoo je rozdělen do několika úseků a celkem se zde chová přes 900 zvířat ve 250 druzích. „Každým rokem se snažíme pro naše návštěvníky připravit nějakou novinku v pavilonu akvárií. V nejmenší mořské nádrži se tak v poslední březnový den zabydlela muréna hvězdovitá (Echidna nebulosa),“ představuje novou rybu zooložka Lenka Štursová a dodává, že tuto nápadnou rybu si určitě se žádnou jinou nespleteme, protože její hadovité bílé tělo je poseto typickými černými, hnědými a žlutými skvrnami. Nádrž pro ni musela být upravena tak, aby z ní muréna nemohla vylézt. „Jsou to zvídaví živočichové, a pokud by se jí podařilo nějakou skulinou utéct, znamenalo by to pro ni smrt. Živé kameny jsme dále přeskládali tak, aby pro ni vznikl vhodný úkryt, “ vysvětluje Štursová a doplňuje, že původní obyvatele nádrže by vzhledem k jejich velikosti neměla ohrozit. Pokud by však docházelo k nějakým problémům, byla by přemístěna do jiného akvária. Murény v přírodě dorůstají délky jednoho metru a jejich krev je jedovatá. 

Muréna.Zdroj: ZOO Hodonín/archiv
Muréna hvězdovitá. |
Autor: ZOO Hodonín/archiv


Novinkou v pavilonu akvárií je také pylníkotrn třásnivý, kterého návštěvníci mohou vidět ve společnosti dalších druhů ryb ve větším mořském akváriu. V teráriích dále přibylo celkem 23 chameleonů jemenských z první snůšky, další snůška je očekávána příští měsíc. „V průběhu sezóny plánujeme změny také v pavilonu opic. Chystáme se zrušit chov tamarínů žlutorukých a vousatých a jejich ubikace přeměnit na terária. V zoo tak zůstanou z těchto zvířat pouze tamaríni pinčí,“ uvádí Štursová. 

Po skončení koronavirových opatření se návštěvníci mohou do zoo těšit také na přírůstky u ovcí valašských a klokanů. V jarních měsících zde postupně přibyla čtyři jehňata a u klokanů rudokrkých i obrovských po jednom mláděti.

 Marie Blahová, tisková mluvčí zoo