Vedle kamenných prodejen si lze zboží objednat i přes e-shop s dovozem “až do vlastní spíže”. Zaměření obchodu úzce souvisí se současným trendem a zvyšující se poptávkou po zdravých a kvalitních potravinách s minimálním dopadem na životní prostředí - bez plastu a bez chemie.

Jedinečností konceptu Vratných lahví je prodej organických potravin ve vratných obalech.

Jde o funkční řešení, jak nakupovat potraviny bez produkce plastového odpadu a bez nutnosti při nákupu odvažovat do vlastních nádob. Zákazníci si vybírají z více než 200 hotových výrobků. „V podstatě je to stejné jako s vratnými lahvemi od piva. Zákazník přijde do obchodu, kde si nakoupí suroviny zabalené v zálohovaných lahvích nebo sklenicích. Zálohu mu pak vrátíme, nebo ji odečteme při dalším nákupu,“ popisuje systém prodejny Marek Lukesle, jeden ze zakladatelů této myšlenky.

V nové prodejně, v ulici Bratranců Veverkových, bude v pátek od 9 do 18 hodin probíhat ochutnávka celé škály biopotravin z nabídky obchůdku. Milovníci vína budou mít vyjímečnou příležitost degustovat biodynamická vína z Vinných sklepů Kutná hora, které si zakládají na čisté přípravě vína nezatíženého žádnými aditivy. Prvních 100 zákazníků si odnese svůj nákup v kvalitní bavlněné tašce s logem prodejny. Dalších 20 vyvolených získá při losování vstupenku na Festival Evolution, který proběhne ve dnech 22-24.3., na kterém budou mít i Vratné lahve své zastoupení a přednášku.

Kváskový žitný chleba

Zvaní jsou nejen ekologičtí nadšenci, ale i zvědavci, kteří si potřebují ověřit, jak chutná třeba opravdová sušená a nesířená meruňka. „Biopotravinami si nemusíte hned vybavit celou spižírnu, i když běžně lze v našem obchodě nakoupit v podstatě vše, co potřebujete pro výrobu zdravých pokrmů. Konvenční potraviny však v našem obchodě nenajdete, protože se je ani nesnažíme dávat do nabídky. Zastáváme názor, že je lepší méně, ale ve špičkové kvalitě,” objasňuje Marek. 

Organické potraviny jsou vyhledávány nejenom z ekologických, ale i ze zdravotních důvodů.

S tím má svoji zkušenost i manažerka prodejny Lucie Doležalová. „Když jsem se začala více zajímat o svůj zdravotní stav, zjistila jsem, že je vhodné jíst co nejméně potravin, které jsou chemicky ošetřeny. Od té doby, co jím převážně bio potraviny, se mé zdraví výrazně zlepšilo. Už mi nedělá problém ani chléb. Ovšem jen pokud je kváskový a upečený z čerstvě namleté žitné mouky,“ vysvětluje Lucie.

Nabídka mléčných výrobků

Ať už se rozhodnete navštívit prodejnu z jakýchkoliv důvodů, jste v ní srdečně vítáni. Po “otvíračce” můžete nasytit svoji spíži i zvědavost vždy od pondělí do pátku v čase od 8 do 18 hodin. V prodejně bude i možnost posedět s kávou a drobným občerstvením, které vám rozkryje plnost chutí organických potravin.