Ať už se řadíte do kategorie aktivní rodina nebo jenom hledáte na léto něco pestřejšího než je každoroční monotónní dovolená u moře, Jižní Tyrolsko by mělo být součástí vašich plánů. Základní důvody jsou čistě praktické. Bolzano/Bozen (hlavní město regionu) je vzdálené od Prahy pouze něco málo přes 600 kilometrů, "kdy už tam budeme?" tak posloucháte v autě jenom pár hodin. Nemusíte mít strach z počasí, v Jižním Tyrolsku je 300 slunečních dní v roce a je chráněné Alpami před studenými větry a výkyvy počasí. Místní klima je velmi příjemné, průměrná denní teplota v červenci je 23 stupňů, nemusíte tedy trávit dovolenou celodenním hledáním místa ve stínu. A vyhlášenou středomořskou kuchyni máte i tak na dosah.

A pak tu je těch sedm dalších jihotyrolských důvodu:

1. Návštěva ledového muže Ötziho

Začít můžeme výletem do historie. Ledový muž Ötzi je více než 5 000 let stará mumie pravěkého člověka. Je nejstarší zachovanou přirozenou mumií v Evropě a můžete si ji prohlédnout v Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzano/Bozen. Ve vesničce Madonna di Senales pak můžete navštívit archeopark a vyzkoušet si na vlastní kůži svět, ve kterém Ötzi žil.
A když zatoužíte po něčem "novějším", nechte se zlákat procházkou úzkými řemeslnými uličkami a středověkým podloubím Bolzana. Nebo se vydejte na některý z jedenácti hradů v jeho okolí, které jakoby vypadly ze stránek pohádek o rytířích.

Zdroj: IDM Südtirol/Oskar Verant

Autor: IDM Südtirol/Oskar Verant

2. Koupání v Terme Merano

Oblast Jižního Tyrolska je vyhlášená termály a lázeňstvím. Když se vypravíte do Terme Merano, můžete vyzkoušet 25 bazénů s výhledy na horské scenérie a nespočet různých lázneňských procedur a saun. Nebo se vydejte na cestu po šesti jihotyrolských akvaparcích.

3. Obdivování modelů vláčků

Eisenbahnwelt ve městě Rabland u Merana je největší muzeum železničních modelů v Itálii. A když už budete v Meranu/Meran (druhém největším městě Jižního Tyrolska), vraťte se k bodu 2, posuňte k bodu 6 a nebo si zajeďte do 2 kilometry vzdálené obce Tirolo a podívejte se na hrad Tirol (v roce 1335 na něm zemřel český král Jindřich Korutanský).

4. Koupání v nejkrásnějším a/nebo nejteplejším jezeře

Vyprávění o jezerech Jižního Tyrolska by vydalo na samostatnou knihu, s krásnými obrázky, u kterých přímo vidíte, jak se noříte do průzračné vody a u toho se kocháte výhledem na hory.
Völser Weiher/Lago di Fiè, ve kterém se zrcadlí masiv Schlern se dokonce pyšní titulem nejkrásnější jezero ke koupání v Itálii. Pokud dáváte přednost titulu nejteplejší jezero v Alpách, skočte si do jezera Kalterer See obklopeném vyhlášenými vinicemi. Za návštěvu stojí i jezero Issinger Weiher v Issing/Issengo nebo jakékoliv jiné z desítek jihotyrolských jezer.

Zdroj: IDM Südtirol/Alex Filz

Autor: IDM Südtirol/Alex Filz

5. Návštěva horského muzea Reinholda Messnera

Slavný horolezec otevřel na vrcholu lyžařské hory Kronplatz (2 275 m.n.m.) už šesté muzeum věnované horám. Unikátní stavba zapuštěná do skály skládající se z 380 betonových dílů je obložená zrcadly, ve kterých se odrážejí okolní hory. Místo, kde nebudete vědět, jestli víc obdivovat architektonické dílo člověka nebo výhled na díla přírody.

6. Procházka kolem zavlažovacích kanálů

Zdroj: IDM Südtirol/Thomas Grüner

Autor: IDM Südtirol/Thomas Grüner

Vydejte se na příjemnou procházku podél zavlažovacích kanálů, tzv. Waalwege v okolí města Merano/Meran. Tyto prastaré stezky kolem kanálů vystavěných před stovkami let se klikatí přes vinice, jablečné sady a kaštanové háje.
Nemusíte být velkým vyznavačem turistiky, abyste si nemohli užít Jižní Tyrolsko na sto procent. Ale pokud jím jste, není lepší místo, kde se vyřádit. Pohoří Dolomity je navíc zapsané mezi památky UNESCO. Najdete zde 13 tisíc kilometrů turistických stezek, některé jako stvořené pro túry s dětmi. Vydejte se třeba na náhorní planinu Seiser Alm/Alpe di Siusi, kde najdete čarodějnickou sezku "Hexenquellen". Vede od horské chaty Tirler v Saltrii, měří dva kilometry a chodí se po ní naboso.

7. Projeďte se na kole údolím Pustertal/Val Pusteria

V Jižním Tyrolsku najdete přes 4 600 kilometrů značených cyklostezek pro silniční a horská kola. Pro rodiny s dětmi jsou ideální některé údolní trasy, jedna z nich se jmenuje Pustertal/Val Pusteria. Na kola nasednete v Mühlbachu/Rio di Pusteria a sesednete v Innichenu/San Candido. Trasa je dlouhá 61 kilometrů a zpáteční cestu můžete absolvovat vlakem s přepravou kol. Nebo si vyberte jinou oblíbenou trasu, vyhledat si ji můžete i podle několika kritérií obtížnosti.

Zdroj: IDM Südtirol/Alex Filz

Autor: IDM Südtirol/Alex Filz

Víc tipů už se nám do článku nevejde, ale o Jižním Tyrolsku se dozvíte téměř vše na oficiálních stránkách Jižního Tyrolska nebo na Facebooku.