O to důležitější je jeho výživa na podzim, kdy tráva potřebuje posílit kořenový systém, aby bez problémů přečkala zimu a na jaře pak mohla v co nejlepší kondici začít růst a dělat radost svým majitelům.

Aby byl trávník na pohled zelený, potřebuje vyživit dostatkem draslíku
Aby byl trávník na pohled zelený, potřebuje vyživit dostatkem draslíku.

Trávník neroste jenom nad povrchem

Každý si přeje zelený, zdravý a hustý trávník. K tomu je ale třeba, aby měl i zdravý, silný a dobře vyživený kořenový systém. Během sezóny potřebuje trávník hnojivo s vyšším obsahem dusíku, které posiluje růst travních stébel. Na podzim se situace ale obrací. Už nepotřebujeme, aby trávník tolik rostl, ale spíše posílil na zimu, kdy bude následujících 4 až 5 měsíců odpočívat. Proto potřebujeme dodat živiny pod povrch ke kořenům. To zajistí hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Draslíkem podpoříte růst kořenů

Například holandské travní hnojivo Pure Autumn má poměr aktivních prvků stanoven takto: 6-3-20 (Dusík-Fosfor- Draslík). Největší podíl v hnojivu má právě draslík, který se v chladnější půdě dobře uvolňuje. Hnojivo Pure Autumn má speciální složení, které zajistí regulovanou a dlouhodobou distribuci až s šestitýdenním efektem.

Trávník se zdravým a silným kořenovým systémem odolá lépe nemocem a škůdcům.

Jak zlikvidovat mech v trávníku?

Pokud se chcete vyvarovat použití chemie, která mech stejně jenom jednorázově zlikviduje, ale neodstraní příčiny jeho vzniku, opět zvolte podzimní hnojivo Pure Autumn. To jednak mech postupně během několika týdnů zahubí, resp. ho přinutí uschnout, ale hlavně působí preventivně proti jeho dalšímu růstu. Jedním prostředkem tak trávník nejen pohnojíte, ale zároveň zničíte mech.


Mech lze zlikvidovat podzimním draslíkatým hnojivem.

Má smysl hnojit trávník i přes zimu?

Ano má! Samozřejmě záleží na tom, jak se bude vyvíjet počasí a jak mírná nebo krutá zima bude. Do trávníku je ale živiny potřeba doplňovat neustále. Představte si, že by vám celou zimu nikdo nedal najíst. To byste se asi na jaře moc k životu neměli. A stejné je to s trávníkem. Dokud bude počasí s teplotami nad 7° C, pak hnojení draslíkatým hnojivem dává smysl. A to platí také pro vyloženě zimní měsíce prosinec - únor. Pokud předpověď počasí bude hlásit několik teplejších dnů po sobě, určitě dodejte trávníku živiny.
                
Hnojivo Pure Autumn dodá trávníku dostatek draslíku na zimu.

Další tipy na péči o trávník najdete na blogu milujusvujtravnik.cz.

Autor: Ing. Tomáš Šena, dlouholetý trávníkář a zakladatel Swardman.com