• ŠKODA Citigo

- Tento model v třídveřové variantě patří k nejmenším vozům ve své třídě a je ideální volbou do městského provozu. Dopřeje vám efektivní jízdu a díky benzínovému motoru má dostatečný drive. Přitom interiér je překvapivě prostorný a elegantně je vyřešeno taky nastupování a vystupování cestujících na zadních sedadlech.
- Jistě vás potěší jeho výsledky v testech bezpečnosti, kde dostal plný počet pěti hvězdiček. Nejlepšího hodnocení pak dosahuje v oblasti ochrany dospělých – 89 %.
- Velmi potěšující je i jeho spolehlivost podle TÜV Reportu, kde získal nejlepší známku 1 mezi vozy 4 až 5 let starými. Pravděpodobně si tak vystačíte jen se standardními kontrolami v autorizovaném servisu.

  • Kia Picanto

- Nejmenší vůz automobilky Kia s prostorným interiérem a množstvím technologických vychytávek jako je bluetooth, vyhřívaná zrcátka, USB připojení, automatické světlomety a pomoc při startu do kopce. Z pohledu provozních nákladů je to skutečný spořivec a statečně se popere taky s cestou mimo město.
- V crash testech dostává 4 nebo 3 hvězdy podle toho, jestli se jedná o vůz s aktivními bezpečnostními prvky nebo bez nich. Ochrana dospělých pak dle stejného dělení dosahuje na 87 %, resp. 79 %.
- U jeho spolehlivosti záleží na staří modelu, ale hodnocení se pohybuje od známky 3 až 5.

  • Vauxhall Viva

- Tento model je silný hlavně v bezpečnostních prvcích jako jsou parkovací asistent, upozornění na vyjetí z jízdního pruhu nebo pomoc při rozjezdu do kopce.
- Nicméně na českém trhu tento model nekoupíte. Zkuste se podívat na malý vůz jeho sesterské automobilky – Opel Corsa.

  • Micra

- Pátá generace modelu se zaměřila na sportovní pojetí a variabilitu vzhledu. Jeho „Intelligent Ride Control” dokáže tlumit otřesy způsobené nerovností vozovky. Oceníte taky ozvučení 6 reproduktory.
- Nový model dosahuje v bezpečnostních testech na 4 nebo 5 hvězdiček v závislosti na obsažení aktivních bezpečnostních prvků. Dospělé pak v obou případech ochrání na 91 %.
- V závislosti na stáří modelu pak u spolehlivosti dostává známky 3 a 4.

  • Toyota Aygo

- Stylový vůz se sympatickým interiérem, který ale nenabízí extra prostor. Zaměřuje se však na bezpečnost a dobře si vede taky v nízkých provozních nákladech.
- Poslední model 2017 opět podle přítomnosti aktivní bezpečnosti dostává v crachtestech 3 nebo 4 hvězdičky.
- Jako nejspolehlivější jsou hodnoceny modely 10 a 11 let staré, naopak dvou a tříletá auta získala čtyřku.

  • Hyundai i10

- Model, který dobře vypadá, má kompaktní velikost a taky se pyšní bezpečnostními technologiemi jako je výstraha před kolizí nebo kontrola vyjetí z pruhu.
- V crash testech obdržel model 4 hvězdičky. Lépe než dospělé chrání děti – 80 %.
- V reportu spolehlivosti dostává podle stáří modelu známku 3 nebo 4.

  • Fiat 500

- Typický design vozu s retro interiérem bez zbytečných technologických vychytávek je dobrou volbou pro ty, kteří se chtějí věnovat řízení a příliš nespoléhat na pomoc vozu.
- Bezpečnostními testy prošel model se 3 hvězdičkami a 66 % pro ochranu dospělých.
- Spolehlivost má Fiat 500 obvykle hodnocenou známkou 4 nebo 5.

  • Peugeot 108

- Vůz má zjednodušenou konstrukci, ale dohání to bezpečnostními doplňky. Na palubní desce oceníte přehlednost a sedmipalcový dotykový displej.
- V crash testech získal 4 hvězdičky. Hodnocení ochrany dospělých je 80 %. 

TIP: Vozy nakupujte u autorizovaných prodejců. Pro model ŠKODA Citigo doporučujeme TUkas

Zdroje: Indigo, TÜV Report 2018, dTest crashtesty