Nové ekologické vozy

Statistika hovoří neúprosně. V tuzemských bazarech je nabízeno až 40 % automobilů starších 10 let a až 12 % automobilů starších 15 let. Z ekologického hlediska se jedná o technologicky zastaralé automobily, které nesplňují předepsané ekologické normy. Na rozdíl od nich, nové benzinové automobily disponují nízko objemovými motory, které podléhají novému trendu tzv. downsinzingu. Snižuje se objem a spotřeba motoru, avšak jízdní komfort je zachován díky moderním metodám přeplňování, přímého vstřiku paliva, variabilního časování a zdvihu ventilů. Díky tomu je dosaženo výrazné snížení emise výfukových plynů, nejen u městských aut jako je ŠKODA CITIGO. U dieselových motorů je v posledních letech zaznamenán podobný trend, a to především zapojením filtru pevných částic nebo tzv. přídavkem AdBlue kapalného aditiva, který obsahuje močovinu. Chemické reakce uvnitř katalyzátoru přemění oxidy dusíku vznikající při spalování nafty na neškodné vedlejší produkty, páru a dusík. Ještě více ekologicky přátelské jsou alternativní pohony jako je CNG, hybridní nebo elektro motory. Jejich pořízení dnes již není limitováno vysokou pořizovací cenou, nákladným servisem a drahými pohonnými hmotami, a tak jsou čím dál více žádané u nejprodávanějších modelů aut jako je ŠKODA OCTAVIA G-TEC.

ŠKODA OCTAVIA G-TECŠKODA OCTAVIA G-TEC
Autor: media.skoda-auto.com

Bezpečnost až na prvním místě

Mimo negativní ekologický dopad vozidel starších 10 let, je prokázána jejich snížená bezpečnost. Sdružení automobilového průmyslu informovalo, že šance na přežití posádky u aut starších deseti let je dvakrát nižší než u vozidel mladších. Podíl nehod způsobených staršími vozidly je sice menší, ale podíl usmrcených osob ve starších vozidlech je přibližně o třetinu vyšší. Tyto faktory jsou dány především vylepšenými konstrukčními vlastnostmi karoserie a také zapojením elektronickými prvky aktivní bezpečnosti. Mezi aktivní prvky bezpečnosti v nových automobilech patří zejména moderní elektronické systémy jako např. funkce brzd ABS, stabilizační systém ESP, prvky řiditelnosti při vysoké akceleraci TCS, nouzový brzdový asistent EBA nebo adaptivní tempomat ACC a další. Podle americké Národní správy bezpečnosti silničního provozu, moderní asistenční systémy zabrání až 39 % nehod. V budoucnu lze předpokládat další technologický posun, který bude brát ohled nejen na posádku automobilu, ale zařadí bezpečnostní prvky pro ochranu chodců a dalších účastníků silničního provozu.

ŠKODA SUPERB asistenční systémy. Ukázka Front AssistŠKODA SUPERB asistenční systémy. Ukázka Front Assist
Autor: media.skoda-auto.com

Nové a bezpečné vozy ještě dostupnější

Česká republika je v žebříčku zemí podle počtu prodaných nových aut na 100 tisíc obyvatel až na 16. místě. Je zřejmé, že tento trend převážně kopíruje ekonomické ukazatele jako je růst HDP, index spotřebitelských cen, úroková sazba, statistiky nezaměstnanosti a aktuálním kurzem měny. Hlavním důvodem, proč Češi nakupují převážně starší auta a vozový park stárne, je vysoká pořizovací cena nových aut a s tím spojené vyšší výdaje za servis. Navíc ze statistik vyplývá, že nový vůz ztrácí každý rok desetinu své původní ceny, a to až do 8 let od pořízení nového vozu. Ne nadarmo se říká, že pořízení nového vozu je nejhorší investice.

Pro vozy ŠKODA auto, které jsou v České republice nejprodávanější, je tu program ŠKODA Bez starostí, který nabízí veškeré výhody operativního leasingu. Operativní leasing je dlouhodobý pronájem vozu, který zahrnuje i jeho pojištění. Do pronájmu lze zahrnout možnost servisu či výměny zimních/letních pneumatik, vysvětluje vedoucí prodeje ŠKODA AUTO ve společnosti AUTO-BAYER. Koncový zákazník kromě měsíční splátky a nákup pohonných hmot neřeší žádné další výdaje. V případě poruchy vozidla je mu k dispozici náhradní vůz, a to až na 20 dní a v případě krádeže až na 60 dní. Po uplynutí sjednané doby operativního leasingu je možné jej odkoupit anebo si na operativní leasing pronajmout zcela nový automobil. Uživatel se tak vyhne stárnutí svého vozidla, které s přibývajícím věkem bude vyžadovat stále nákladnější údržbu a servis, upozorňuje servisní poradce firmy AUTO-BAYER. ŠKODA Bez starostí zvyšuje dostupnost nových vozů, které lze navíc objednat on-line. Na výběr již 99 nakonfigurovaných vozů, které jsou dostupné od 14 do 90 dnů od objednání. Pokud si zákazník nevybere, může si vůz nakonfigurovat prostřednictvím konfigurátoru anebo se přímo poradit s autorizovanými prodejci vozů ŠKODA a nakonfigurovat si vůz podle svých potřeb.

Dnes je „in“ jít dopředu s technologickým pokrokem, být „eko“ a jezdit bezpečně. Díky operativnímu leasingu od ŠKODA AUTO je tento trend ještě dostupnější.

Nabídka operativního leasingu ŠKODA AUTO. Zdroj: www.skoda-online.cz