Představte nám firmu, kterou řídíte – čím se zabýváte a pro koho vlastně dodáváte?

Společnost SSI Schäfer je rodinný koncern, který vznikl v roce 1937 v Německu. V současnosti jsme celosvětovým lídrem v oblasti intralogistiky a naše produkty najdete po celém světě. Laicky řečeno vyrábíme programovatelné stroje, regálové zakladače, skladovací věže a dopravníky jak pro rozsáhlá logistická centra, tak pro e-shopy, pro automobilový průmysl, ale i pro potravinářský, nebo farmaceutický průmysl.

Jak dlouho působí společnost na Hranicku? A jak dlouho jste tu vy sám?

Firma v Hranicích působí od roku 1996 a byla založená naší sesterskou firmou ze Švýcarska. Jsem tady od začátku čili dvaadvacet let, což má své výhody ale i nevýhody!

Jak tedy vypadaly začátky Schäferu v Hranicích?

Dnes je to úsměvné, ale začali jsme se čtyřiceti zaměstnanci jako zámečnická firma, která vyráběla vybavení dílen, jako jsou skříně, ponky a policové regály. Plán byl navýšit počet zaměstnanců na sto a dodávat tento sortiment na západní a východní trhy. Moc rád na tuto dobu vzpomínám, spousty věcí jsme se učili za pochodu, ale výsledek byl výborný. Mimochodem tuto původní zámečnickou výrobu jsme v roce 2017 převedli do Německa.

Kolik lidí dnes zaměstnáváte?

Nyní zaměstnáváme v Hranicích 1300 vlastních kmenových zaměstnanců, převážně z Hranicka a přilehlých regionů Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Ve výrobě dnes máme cca 900 lidí a v administrativě 400 lidí.

Daří se vám spolupracovat se školami?

Ano, je to pro nás jedna z cest, jak si dlouhodobě zajistit nové zaměstnance. Program pro školy u nás funguje už několik let a každoročně se nám díky němu daří obsazovat volná místa vlastními mladými lidmi. Krom výuky u nás ve fabrice nabízíme našim studentům i podporu v podobě stipendií, možnost letních brigád a také pomoc při psaní diplomových prací.

Jak vnímáte společenskou odpovědnost firmy?

Naše hlavní společenská odpovědnost je zachování vysoké zaměstnanosti místních lidí. Zaměstnáváme mnohdy celé rodiny i více generací – není výjimkou, že u nás máme mladého studenta se stipendiem, který k nám chodí na praxi a učí se pro nás, a ten tady má jak rodiče, tak prarodiče. Stabilita, vývoj a dobrá budoucnost firmy je tedy to nejdůležitější, co můžeme nabídnout. Také se však snažíme podporovat různé spolky, ve kterých jsou naši zaměstnanci aktivní a pořádáme kulturní a sportovní akce velkého rozsahu. Spousta z nás si skladovací haly představuje jako řady regálů, mezi kterými jezdí dělník s vysokozdvižným vozíkem a štosem papírů a modernizaci si představujeme asi tak, že má místo papírů tablet.

Ale takhle už to asi nefunguje že?

Přesně tak, modernizace intralogistiky není o tabletu místo papírů. Je spíš o tom, že ten vysokozdvižný vozík s dělníkem nahradil zcela nový vozík bez dělníka. Současná intralogistika nabízí široké spektrum využití moderních automatizovaných vozíků a samonaváděcích přístrojů, které – jak už název napovídá – poskytují řešení pro materiálový tok v požadované kvalitě a rychlosti a to bez zásahu lidské ruky, automatizovaně.

Jak hodnotíte současný trh práce jako zaměstnavatel? Je v České republice místo pro kvalifikovanou práci?

Situace na našem pracovním trhu je kritická, to není žádná novinka, ale fakt, se kterým bojují v současnosti všichni zaměstnavatelé. Naše firma potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu. Nemám ale rád, když se firmám přilepují nálepky montoven. U nás nenajdete jediné místo typu operátor linky, všichni naši zaměstnanci musí být kvalifikovaní ve svém oboru a u většiny dělnických profesí požadujeme znalost práce se strojírenským výkresem, a to je v dnešní době velký problém. Není to ale problém jen u dělnických profesí, my potřebujeme zkušené produktové manažery, konstruktéry v oblasti mechanické a elektro konstrukce, vedoucí projektu, programátory průmyslových počítačů a IT pracovníky, a o tyto profese je na našem trhu opravdu nouze.

Můžete se s námi podělit o nějaké novinky, které v závodě proběhly?

Nedávnou velkou změnou byl přesun kompetenčního centra dynamických systémů ze švýcarské sesterské společnosti k nám do Hranic. Pro naši pobočku to byl další velký skok dopředu, neboť jsme se tak stali jedinečným centrem a vlastníkem know-how v této oblasti pro celý koncern. Výhodou je, že u nás nebude pouze výroba, ale pro některé z produktů i zajištění celosvětového prodeje, vývoje a servisu pro všechny zákazníky a sesterské pobočky koncernu Schäfer.

Prozraďte nám na závěr něco o sobě. Říká se o vás, že jste místní patriot, je to tak?

Je to tak, jak říkáte. Jsem hranický rodák a k tomuto kraji mám srdeční vazbu. Díky práci, kterou dělám, jsem měl možnost procestovat kus světa, ale doma jsem strašně rád. Vyrůstal jsem tady já a teď tady vyrůstají mé dvě děti, což mě těší. Je logické, že tady mám díky tomu spousty přátel. A hodně známých tváří i z dětství mám možnost denně potkávat u nás ve firmě.