OD TENISU K AUTOMOBILU

A právě pro jejich potřebu vybudovala nové tréninkové centrum logistiky, kde na několika stovkách metrů čtverečních vytvořila „maketu“ celého výrobního a logistického procesu. Kromě praktických zkoušek v reálném prostředí tu pomáhá i virtuální realita. Velkou zásluhu na vzniku centra mělo i duo Petr Vokoun a Pavel Flossmann, kteří nás hrdě svým dílem provedli. A kdyby žil filmový soused z filmu Na samotě u lesa, měl by radost nejenom z Petra Vokouna, ale i z celého centra. „To máte přední světla, zadní světla, stěrače, nádobky ostřikovače…“ popisoval v části praktického výcviku tréninkového centra simulující sklad,muž zodpovědný za rozvoj Tréninkových center automobilky a rovnou zaúkoloval svého kolegu, aby postupoval přesně podle standardů „sekvenčního vychystávání dílů“ a na dvou pracovištích připravil díly pro montážní linku.

Pavel Flossmann se poté jal připravovat materiál dvěma metodami. Tou první bylo připravení dílů do takzvané sekvence, kdy se do jednoho sekvenčního vozíku vychystají příslušné díly v pořadí, ve kterém se montují vozy na lince.

Druhá metoda je pak vychystání dílů takzvaného „setu“, kdy se pro jeden automobil připravují díly do jednoho boxu.

Obě metody mají jedno společné, naučí zaměstnance, jak „nakupovat“. „Říkáme tomu supermarket. Lidi zde učíme „nakupovat“ podle logicky sestaveného „nákupního“ lístku. Aby, lidově řečeno, zbytečně nependlovali mezi regály s různým zbožím, ale šli najisto,“ přiblížil význam vyskladnění v supermarketu trenér centra Pavel Flossmann s tím, že v reálu z každého supermarketu vyjíždí naplněné vozíky přibližně každých 20 minut. Hned vedle cvičného supermarketu se nachází hala, kde se logistici učí ovládat manipulační techniku. Tento trénink přirovnal Petr Vokoun k tenisu. „Než hráč vstoupí na hřiště, musí se také naučit různé údery. Teprve poté je ve hře jistější,“ nastínil úlohu obsluhy manipulačních vozíků Petr Vokoun. A s odkazem na tenis nebyl daleko od pravdy. Jedním ze zdejších úkolů je totiž přemístit pomocí vysokozdvižného vozíku na přesné místo tenisový míček.

CELÝ ZÁVOD V JEDNÉ KONZOLI

Srdce každého počítačového nadšence pak zaplesá v učebně, kde se jen na pár metrech čtverečních rozkládá, díky virtuální realitě, celý kvasinský závod. A i zde je možnost projet se vysokozdvižným vozíkem. „Na 36 metrech čtverečních jsme díky počítačové simulaci schopni v 7 modulech zkoušet různé logistické činnosti,“ pochvaloval si centrum šéf kvasinských logistiků Tomáš Chromý. Podle něj je tréninkové centrum velkým pomocníkem a příslibem do budoucnosti: „Když nebude fungovat logistika, zastaví se celý výrobní proces. I proto je pro nás velmi důležité, že toto centrum, kde zaměstnance lépe a v moderních podmínkách připravíme na práci, vzniklo.“

Kromě možností vyložit například pomocí virtuálního vysokozdvižného vozíku materiál z kamionu nebo se projet virtuálním vozem Superb po celém závodě, připravuje tréninkové centrum logistiky zaměstnance i na budoucnost v podobě Průmyslu 4.0 a úctě k životnímu prostředí.

„Většina logistických procesů se již obejde bez papíru. Potřebné informace se pracovníkovi logistiky zobrazují na ručních terminálech nebo tabletech. Zaměstnancům dále ukazujeme praktické možnosti, jak v logistice šetřit životní prostředí,“ dodal Tomáš Chromý před paletou, která se po vyložení dílů složí a řidiči pak nazpět nemusí vozit zbytečně bednu plnou vzduchu. (pi)