Změna dodavatele energií je vás jako zákazníka velmi jednoduchý proces, protože veškerou administrativu za vás většinou zařídí nový dodavatel. Před tím, než se pro takovou změnu rozhodnete, je ale nutné najít odpovídající nabídku a zhodnotit, zda se vám změna vyplatí. Váš stávající dodavatel může pro vás mít zajímavé nabídky, které vám energie zlevní, například u společnosti E.ON mohou zákazníci využít produkt Variant Advent s atraktivními cenami energií. Pokud vás změna přece jen zláká, je dobré mít na paměti, že někteří dodavatelé se uchylují k nekorektním postupům – jak jim nenaletět?

Správné porovnání nabídek je základ
Před tím, než dodavatele energií změníte, pečlivě si porovnejte nabídky různých firem. Využít můžete různých webových porovnávačů, v nichž zadáte svou stávající spotřebu elektřiny a porovnávač vám najde levnější nebo jinak zajímavější produkt. Pozor však na správné porovnávání. Někteří nepoctiví dodavatelé mohou na svých stránkách ukazovat porovnání velmi rozdílných produktů, nebo třeba u svých nabídek záměrně neuvádí DPH, aby vypadaly levnější. Vždy je zkrátka nutné porovnávat srovnatelné produkty a tarify.

Pozor na nekalé podomní prodejce – nic nepodepisujte mezi dveřmi
Ačkoli mnoho měst a obcí na svém území podomní prodej zakazuje, stále ještě se můžete s podomními prodejci setkat. Takový prodejci často tvrdí, že jsou zástupci velkých energetických firem a pod záminkou třeba kontroly elektroměru se snaží vnutit vám k podpisu různé dokumenty. Rada je jednoduchá, nic těmto lidem nepodepisovat a už vůbec ne narychlo, mezi dveřmi. Všechny kontroly elektroměrů, plynoměrů a další návštěvy techniků ohlašují energetické společnosti vždy dopředu a jejich zaměstnanci na rozdíl od podomních prodejců jistě nebudou nic namítat proti tomu, když si jejich identitu ověříte třeba na zákaznické lince společnosti, ke které se hlásí.

Ptejte se dobu platnosti vaší nové smlouvy
Při podpisu nové smlouvy se zajímejte také o dobu její platnosti. Stává se totiž, že lidé nevědomky podepíšou smlouvu na dobu určitou s dlouhou fixací. Taková smlouva se pak obtížně ukončuje. Pozor také na různé skryté poplatky. Informace o skrytých poplatcích třeba za změnu dodavatele, mohou být schovány někde uprostřed textu. Vždy si proto smlouvu a obchodní podmínky pečlivě prostudujte a v případě pochybností se neváhejte obchodního zástupce nového dodavatele zeptat.

Časové omezená nabídka? Pozor na stres
Ačkoli je změna dodavatele elektřiny velmi jednoduchá, prostudování nové smlouvy a obchodních podmínek vyžaduje jistý čas a pečlivost. Nepoctivé firmy se proto někdy snaží celý proces ve svůj prospěch co nejvíce urychlit, aby byl nový zákazník pod časovým tlakem. Nenechte se proto znervóznit různými časově omezenými nabídkami a při změně dodavatele nespěchejte.

Změnou dodavatele ušetříte díky akčním nabídkám
I přes výše uvedené nástrahy je změna dodavatele elektřiny velmi snadná a s její pomocí můžete značně ušetřit. Změnou dodavatele však úspory nákladů na elektřinu končit nemusí. S dalšími úsporami elektřiny v domácnosti vám pomůže web E.ON Rádce, kde najdete mnoho tipů a triků pro úspory energií a vody a také spoustu rad jak se chovat ekologičtěji v domácnosti.