S pomocí odborníka se Vám na ně pokusíme odpovědět, přičemž detaily je samozřejmě nutné řešit osobně při konzultaci na klinice. Zvolíte-li pro zvětšení prsou implantáty, lékař rozhodne například o tom, zda se ve Vašem konkrétním případě budou vkládat pod sval, či pod žlázu, a navrhne jejich šířku, objem a tvar.

Pro koho se zvětšení prsou implantáty nehodí?
Prsní implantáty lékaři nevkládají ženám s autoimunní nemocí, infekcí v těle, s počáteční rakovinou prsu, ani těm, které aktuálně podstupují léčbu rakoviny prsu. Nehodí se ani pro těhotné a kojící ženy. Lze o nich uvažovat až půl roku po ukončení kojení.

„Oproti tomu věda nepředložila důkazy o tom, že by implantáty v budoucnu překážely kojení. Neprokázala ani obavy z vyšší dispozice žen s prsními implantáty ke vzniku rakoviny prsu. Veškeré současné studie potvrzují, že prsní implantáty nemají žádný vliv na výskyt rakoviny prsu," uvádí Miloš Križko, plastický chirurg z Brandeis Clinic v Praze.

Jak dosáhnout toho, aby zvětšená prsa vypadala přirozeně?
Starší implantáty způsobovaly, že prsa vypadala v některých polohách nepřirozeně. Moderní ergonomické implantáty dokážou kopírovat pohyby skutečných prsou, a to v každé poloze. Je to opravdu velký pokrok. K tomu mají implantáty několikavrstvý nepropustný obal, díky kterému jsou naprosto bezpečné. Vztahuje se na ně záruka v délce 10 let, ale i po jejím skončení mohou sloužit dál. Po 10 letech je však má chirurg zkontrolovat a případně vyměnit i z estetického důvodu. Prsa totiž mohou změnit svůj objem nebo tvar, například v důsledku změny hmotnosti nebo po kojení.

Jak dlouhá a nakolik bolestivá je operace?
Augmentace – zvětšení prsou – představuje operaci v celkové anestezii, která trvá většinou 1 až 2 hodiny. Krátce po operaci můžete zaznamenat bolest, únavu a otok. Vše ale za pár dnů vymizí. Určitý čas před i po operaci je třeba strávit na klinice, kde lékaři a sestry udělají vše pro minimalizaci bolesti a Vaši rychlou rekonvalescenci.

A co pooperační režim?
Už druhý den po operaci lékař odstraní dreny a začnete používat speciální podprsenku, která podporuje správný tvar prsou po dobu 4 až 5 týdnů. Doktor Križko dodává: „V souvislosti s augmentací si určitě vezměte alespoň týden dovolené a nejméně 2 týdny počítejte s klidem bez větší námahy. Nová prsa Vás ohromí ihned, ale až zhruba po 3 měsících považujeme jejich tvar za ustálený."

Základní informace o zvětšení prsou už nyní máte, a dalším krokem je konzultace s lékařem na osvědčené klinice. Rozhodnete-li se pro změnu a dáte důvěru klinice Brandeis, tamní špičkoví odborníci jsou připraveni vám sen o dokonalém poprsí splnit.