Jakým způsobem je možné se do Chorvatsko dopravit?
Cestování do Chorvatska si velmi často vybírají ti turisté, kteří rádi na cesty vyrážejí po vlastní ose. Tak jim nic nechybí, vše potřebné si vezou s sebou v zavazadlovém prostoru svého automobilu nebo na jeho střeše v boxu.

Z České republiky do Chorvatska se jezdí nejčastěji přes Rakousko a Slovinsko:

  • přes Vídeň nebo Linz na Maribor, Záhřeb až do Splitu
  • na Salzburg, Villach a Lublaň až do Puly nebo dál.

Moraváci jezdí často i trasu přes Slovensko, Maďarsko a Slovinsko:

  • Na Brno, Bratislavu, Mosonmagyaróvár, Szombathely, Lendavu, Varaždin, Zábřeb až do Splitu.

Většinou se délka trasy pohybuje od necelých 900 km po 1050 km a dá se zvládnout během jedenácti hodin. Pochopitelně, že záleží na síle provozu, dopravním omezení i na tom, jak často budete dělat zdravotní přestávky. Nejlépe je vyrazit navečer, kdy menší děti cestu k moři obvykle prospí, a než se nadějete, jste na místě. Pak už jen stačí na sebe obléci pánské i dámské plavky a jít se vykoupat do vody a užívat si volných dní v příjemné atmosféře chorvatského pobřeží.

Na cestu k moři tam a zpět je nutné si připravit navíc od 6 000 do 8 000 tisíc na zaplacení pohonných hmot a všech poplatků za dálniční známky nebo placené tunely. Na Slovensku a v Maďarsku jsou dálniční známky k dispozici pouze v elektronické podobě. V Chorvatsku místo dálničních známek je třeba zaplatit mýtné i pro malá osobní vozidla.

Ubytování v Chorvatsku
Zahraniční dovolenou je možné si nechat celou zajistit cestovní kanceláří. Pro toho, komu se nechce hledat nejlepší ubytování v Chorvatsku a přemýšlet, jak se tam dostane, je to pohodlný způsob. Spousta dalších cestovatelů ale raději dává přednost vlastnímu výběru a vůbec jim nevadí, že nějaký čas stráví na internetu prohlížením katalogů s nabídkami. Někdo dokonce jede k moři autem nebo autobusovou dopravou bez toho, aniž by ubytování měl dopředu domluvené. Na místě pak hledá penzion se zajímavou cenou a domlouvá s přímo s majitelem. Chce to ovšem umět smlouvat a alespoň trochu se domluvit chorvatsky.

Ostrov Krk s oblázkovými plážemi
Rodiny s menšími dětmi si často v Chorvatsku vybírají destinace, které jsou z České republiky automobilem nejblíže. Takovou je i ostrov Krk, který společně s ostrovem Cres patří mezi největší v Jaderském moři. K vyhledávaným letoviskům patří zejména:

  • Njivice s kamenitými a oblázkovými plážemi
  • Baška s dlouhou promenádou a rušným životem
  • Krk jako kulturní centrum ostrova s křivolakými uličkami a středověkým historickým jádrem
  • Omišalj, které leží nejblíže mostu, jenž spojuje ostrov s pevninou.

Ostrov Krk má za sebou dlouhou historii, která se začala psát už v neolitu, později ho obsadili Římané i Avaři, byl připojený k Byzantské říši, okupovala ho Itálie i Německo. Nyní ostrov patří pod Přímořsko-gorgokotarskou župu a většina jeho obyvatel žije převážně z cestovního ruchu. Není bez zajímavosti, že diplomatický styk se zdejším knížecím rodem navázal i český král Karel IV., který nechal povolat chorvatské mnichy k založení Emauzského kláštera v Praze. Na ostrově se léčil český básník Jiří Wolker.

Jak je vidět, i milovníci historie si na ostrově přijdou na své, když třeba budou procházet úzkými uličkami města Krk nebo se obdivovat pozůstatkům z období raného středověku v oblasti zvané Fulfinum-Mirine.

Chorvatsko je zemí mnoha tváří s bohatou historií. Její přívětivé prostředí nabízí klid a odpočinek pro turisty z celého světa.