Strategicky významná poloha Tuniska na pobřeží Středozemního moře pomáhala utvářet bohatou historii země, která procházela množstvím kulturních vlivů. To potvrzuje i osm památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Tunisku na každém kroku najdeme připomínky na vliv nejen arabské, ale také fénické a římské kultury.

Amfiteátr v El Jemu

Zachovalý římský amfiteátr je největší stavbou tohoto typu na území afrického kontinentu a třetí největší na světě (po římském a neapolském amfiteátru). Pochází z roku 238 a měl kapacitu 35 tisíc diváků. Kromě gladiátorských zápasů v období římské nadvlády se zde odehrálo i několik skutečných bitev. Stavba má čtyři patra a během její návštěvy je možné ji celou prozkoumat, od střechy až po kobky pro gladiátory.

Kartágo

Město bylo založené Féničany v devátém století před naším letopočtem na strategicky výhodném severu země. Po vítězné třetí punské válce ve druhém století př.n.l. bylo vypálené a nově postavené Římany. Kartágo je jedním z nejnavštěvovanějších míst Tuniska a najdete v něm řadu významných vykopávek právě z římského období, například Antoniovy lázně, římské vily, chrám Sv. Cypriána a divadlo.
Současné předměstí hlavního města nabízí kromě archeologických vykopávek a ruin antického města i mnoho zahrad a příjemnou atmosféru.

Dougga

Ruiny antického města rozkládající se na ploše 75 hektarů jsou unikátním příkladem propojení různých antických kultur a výjimečně dobře zachovalé stavby. To umožňuje málo dostupný vhled na fungování antického města. Součástí města je i římské divadlo s kapacitou 3 500 míst.

Národní park Ichkeul

Nejen kulturní, ale také významnou přírodní památku najdete v Tunisku. Ichkeul je národní park se stejnojmenným jezerem a řadou mokřadů nacházející se na úpatí vyhaslé sopky. Můžete zde objevovat rozmanitou flóru a faunu a velké množství migrujícího ptactva.

Kairouan

Město založené v roce 670 je čtvrtým nejvýznamnějším městem islámu (po Mekce, Medíně a Jerusalému). Nejzajímavější stavbou je Velká mešita. Byla přestavěná v devátém století a je architektonicky velmi významná, například úchvatným mramorovým sloupovím a atypickým minaretem připomínajícím obrannou věž.

Medina v Sousse

Staré město v Sousse (třetím největším městě Tuniska) nabízí ukázku arabské architektury a kultury. Je ohraničeno hradbami a uvnitř naleznete obchody nabízející nejenom suvenýry, ale za prohlídku stojí také ulička se zlatem či drahými látkami. Sousse je nejen významným obchodním a univerzitním centrem, ale také oblíbenou turistickou destinací.

Medina v Tunisu

Hlavní město Tuniska patří k nejzachovalejším arabským středověkým městům na světě. Nabízí na sedm set zajímavých historických staveb a čisté a příjemné město s francouzským vlivem.
Medina byla založena v osmém století v okolí mešity Ezzitouna. Výhodou je blízkost dalších tuniských, nejen UNESCO, památek - Kartága, parku Ichkeul, vesničky Sidi Bou Said.

Punské město Kerkouane a jeho nekropole

Jedno z mála měst, které nebylo přestavěno Římany po punských válkách, najdete zde tedy jedinečnou ukázku fénické architektury. Můžete si prohlédnout ruiny ze 3. a 4. století př.n.l., včetně dochovaných mozaik a blízkou nekropolí.

Přečtěte si více o jednotlivých památkách zapsaných na seznam UNESCO, nebo se podívejte na zajímavá reportážní videa z Tuniska s českými titulky: 

www.youtube.com/c/discovertunisia

Facebook: DiscoverTunisia