Metropolitní optická síť v Přerově a okolí byla vybudována na přelomu tisíciletí ve spolupráci se statutárním městem Přerov, SBD Přerov a firmou EMOS. Výstavbu a správu sítě zastřešovala Kabelová televize Přerov a. s., jejímž nástupcem je již řadu let Nej.cz s. r. o.

Síť spojuje více jak 15 tis. domácností, několik stovek firem a institucí. Optickým kabelem jsou propojeny Přerov – Předmostí a obce Troubky, Henčlov, Újezdec, Kozlovice, Radslavice a Sušice. Od roku 2016 probíhá v Přerově rekonstrukce původní sítě. Všechny klienty postupně přepojujeme na optické vlákno.

 Co obnáší rekonstrukce přípojky na optické vlákno?

Nej.cz se v r. 2014 při přípravě modernizace rozhodla jít cestou tzv. kompletní výstavby, kdy je optické vlákno zakončeno, v případě přání zákazníka, ve všech bytových jednotkách zásuvkou. Optický kabel vedeme ve stávající trase, nemusí se nově budovat trasy a provádět stavební práce. Je to sice nákladnější a časově náročnější, ale bereme ohled hlavně na naše zákazníky, vlastníky nemovitostí i nájemníky. Po dohodě s vlastníky se počítá i s možností tzv. sdílení sítě i pro další operátory. V objektu není potřeba další rozvod a služby jsou společně na jedné síti. V zahraničí je tento způsob sdílení sítě naprosto běžný. 

 Jaké další přednosti a služby občanům vaše optická síť nabízí?

 Využíváme nejmodernější technologii GPON (Gigabit Pasive Optical Network), která umožňuje velmi vysoké přenosové rychlosti. Tato naše optická síť je pasivní bez nutnosti napájení. Pokud by si zákazník pořídil záložní zdroj, fungoval by i v případě výpadku el. proudu. Nabízíme rychlosti i 500 Mbps, zdarma zapůjčení koncového zařízení s wifi routerem. U televizních služeb nabízíme vlastní IPTV, zapůjčení IP boxu pro domácnost a služby fungují i na mobilních zařízeních, PC, tabletech i mimo  sítě Nej.cz.  Dodáváme konektivitu pro firmy v Přerově, mimo jiné i pro Magistrát města Přerova. Pro vlastníky objektů dále nabízíme kamerové systémy formou služby bez nutnosti vlastnit a instalovat vlastní kamery.

 Jsou to samá pozitiva, ale rekonstrukcí máte vyšší náklady. Nabízíte vlákno zdarma, nebo se podílí i zákazníci?

 Chceme být několik kroků před konkurencí a udržet vysoký standard našich služeb, proto provádíme rekonstrukce na účet Nej.cz. Klienty připojíme na optické vlákno zdarma a v rámci služby dostanou k zapůjčení nové optické zařízení a navýšení rychlosti internetu dle požadavku. V případě dotazů k rekonstrukci volejte 581 333 333. Naše služby si můžete objednat v prodejně Nej.cz v ulici Šířava 17 v Přerově nebo on-line na www.nej.cz  

 Děkuji za rozhovor.