Bolest zad znamená pro člověka vždy fyzickou i psychickou zátěž, která zasahuje do všech stránek života. S návštěvou odborníka je proto dobré neváhat. Pokud je příčina bolesti včas a správně diagnostikována, časné zahájení léčby může umožnit rychlejší návrat k běžným aktivitám, zabránit rozvoji trvalých následků a přechodu do chronického bolestivého stavu.

Miniinvazivní a endoskopická léčba zad patří k nejpokročilejším přístupům oboru tzv. intervenční léčby bolesti. Zahrnuje široké spektrum výkonů, které mohou přinést prakticky bezprostřední úlevu. Léčba je vhodná pro pacienty před operací i po operaci zad. Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics je svým specifickým zaměřením jediné klinické zařízení tohoto typu v České republice. V provozu jsou aktuálně dvě pracoviště – v Brně a Praze. Specializované pracoviště EuroPainClinics Brno poskytuje precizní diagnostiku a léčbu bolesti zad spojené především s bolestí bederní páteře. MUDr. Michal Matias, vedoucí lékař EuroPainClinics Brno, uvádí: „Většina pacientů k nám přichází s bolestí dolních zad ať už s vyzařováním do dolní končetiny, nebo bez něj. Zdrojem bolesti je, vedle funkční svalové nerovnováhy, nejčastěji kloubní aparát okolo páteře, především u starších pacientů, kde často nacházíme příčinu i ve zúžení páteřního kanálu. U mladších je pak častou příčinou bolestí dolních zad poškození meziobratlové ploténky, v případě bolestí dolní končetiny pak dráždění kořene způsobené jejím výhřezem.“

 

ilustrační foto

Ploténky a bolest po operaci páteře trápí nejčastěji

Jednou z nejčastějších příčin bolesti bederní páteře a dolní končetiny je vyhřezlá ploténka. Jak poznáte, že se tento problém může týkat i vás? Typické jsou některé z těchto příznaků: ostrá, bodavá, pulzující či pálivá bolest šířící se do dolní končetiny, pocit oslabení, ztráta citlivosti a svalové síly v noze i v prstech, neschopnost stoupnout si na špičky, na patu, zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu do záklonu a předklonu. Bolest se zhoršuje při kýchání či kašli a často ji doprovází brnění a mravenčení.

Máte za sebou operaci páteře a bolest zad nebo dolní končetiny nepolevila, nebo se objevila dokonce nová? Důvodem může být syndrom selhání operační léčby, který postihuje až třetinu pacientů. Zdroje bolesti mohou být různé, často je to však epidurální fibróza neboli zmnožené vazivo, které způsobuje zúžení epidurálního prostoru či dráždí míšní kořeny.

 

ilustrační foto

Špičkové výkony pod dohledem rentgenu a videonavigace

Miniinvazivní výkony se provádějí v ambulantním režimu pod přesnou, cílenou a bezpečnou kontrolou RTG mobilního C-ramene, endoskopické výkony na operačním sále pod kontrolou RTG mobilního C-ramene a speciální kamery. Předností miniinvazivního a endoskopického zákroku je zejména jeho šetrnost. Pracovní místo pro výkon (zavedení kamery a nástrojů) se vytváří pouze jedno, o velikosti osm až deset milimetrů. Pacient je při výkonu v lokální, lehké, pouze zřídka v celkové anestezii. Délka výkonu se pohybuje podle typu od 30 do 90 minut. Výkony se provádějí bez nutnosti hospitalizace – pacient se po výkonu a doporučené době odpočinku na lůžku navrací do svého domova.

ilustrační foto

Od ambulantního ošetření po operační výkon

Hlavním přínosem léčby v EuroPainClinics Brno je komplexní přístup. „Pacientům na našem pracovišti poskytujeme ucelený systém péče, od ambulantního vyšetření, ošetření až po operační výkon a následná doporučení pro rekonvalescenci a rehabilitaci,“ zdůrazňuje MUDr. Matias. Tento přístup urychluje proces léčby a šetří čas pacienta, který tak není nucen vyhledávat další zdravotnická zařízení a další specialisty. Pro každého pacienta je navržen přesný a individuální diagnostický a léčebný plán. Pacient je po celou dobu léčby soustavně monitorován.

ilustrační foto

Proč zvolit miniinvazivní a endoskopickou léčbu

Miniinvazivní a endoskopické výkony pacientovi přinášejí řadu klinických výhod a benefitů. Díky jejich šetrnému charakteru nedochází k poškození svalů a měkkých tkání podél páteře, které jsou u klasické otevřené operace páteře narušeny. Výhodou je kratší doba trvání výkonů, možnost ambulantního provedení výkonů v lokální anestezii a menší riziko pooperačních komplikací, jako je jako je výskyt infekce, krvácení či tvorba zjizvené tkáně. Výrazně se zkracuje doba rekonvalescence, což urychluje návrat do každodenního života, k zájmům a do zaměstnání. Výhody, které jsou pro pacienty při volbě miniinvazivní a endoskopické léčby v EuroPainClinics Brno rozhodující, potvrzuje z praxe také MUDr. Matias: „V případě starších pacientů je to vyvarování se celkové anestezie, hospitalizace a imobilizace na lůžku, u mladších především zrychlený návrat k běžným aktivitám a výdělečné činnosti.“

 ilustrační foto

Jak se objednat do EuroPainClinics Brno
Zájemci o léčbu mohou využít online objednání, nebo se objednat telefonicky na tel. čísle 792 336 946.
Zdravotní péče na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics Brno je plně hrazena pouze pojišťovnou VZP.

KONTAKT
Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad
EuroPainClinics Brno
U Pošty 402/14
Poliklinika Starý Lískovec, 1. patro
625 00 Brno – Starý Lískovec

E-mail: brno@europainclinics.cz
Tel.: +420 702 297 397
www.europainclinics.cz