Bolest zad znamená pro člověka vždy fyzickou i psychickou zátěž, která zasahuje do všech stránek života. S návštěvou odborníka je proto dobré neváhat. Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. 

Miniinvazivní a endoskopická léčba zad patří v současné medicíně k nejpokročilejším přístupům tzv. intervenční léčby bolesti. Zahrnuje široké spektrum výkonů, které mohou přinést úlevu prakticky ihned po zákroku. Léčba je vhodná je pro pacienty před operací i po operaci páteře. Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics je svým specifickým zaměřením jediné klinické zařízení tohoto typu v České republice. V provozu jsou aktuálně dvě pracoviště – v Praze a Brně. Specializované pracoviště EuroPainClinics Praha poskytuje precizní diagnostiku a léčbu bolesti zad spojené především s bolestí bederní páteře. MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař EuroPainClinics Praha, uvádí: „Nejčastěji nás vyhledávají pacienti s bolestí vycházející z meziobratlových plotének, zdrojem bolesti jsou často také meziobratlové klouby či SI kloub, tzv. esíčko. Primárně se jedná o věkovou skupinu pacientů od 40 let výše, výjimkou však nejsou ani mladší ročníky, kteří jsou indikováni s poškozením plotének, zejména v důsledku sedavého stylu života, nedostatku pohybu a nesprávných pohybových návyků. Druhou častou problematikou je přetrvávající bolest zad po operaci páteře.“

ilustrační foto

Ploténky a bolest po operaci páteře trápí nejčastěji

Jednou z nejčastějších příčin bolesti bederní páteře je výhřez meziobratlové ploténky. Jak poznáte, že se tento problém může týkat i vás? Typické jsou některé z těchto příznaků: ostrá, bodavá, pulzující či pálivá bolest šířící se do dolní končetiny, pocit oslabení, ztráta citlivosti a svalové síly v noze i v prstech, neschopnost stoupnout si na špičky, na patu, zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu do záklonu a předklonu. Bolest se zhoršuje při kýchání či kašli a často ji doprovází brnění a mravenčení.

Máte za sebou operaci páteře, a bolest zad nepolevila, nebo se objevila dokonce nová? Důvodem může být syndrom selhání operační léčby, který postihuje až třetinu pacientů. Zdrojem bolesti je často epidurální fibróza neboli zmnožené vazivo, které způsobuje zúžení epidurálního prostoru či dráždí míšní kořeny.

ilustrační foto

Špičkové výkony pod dohledem rentgenu a videonavigace

Miniinvazivní výkony se provádějí v ambulantní péči pod přesnou, cílenou a bezpečnou kontrolou RTG mobilního C-ramene, endoskopické výkony na operačním sále pod kontrolou RTG mobilního C-ramene a speciální kamery. Předností miniinvazivního a endoskopického výkonu je zejména jeho šetrnost. Pracovní místo pro výkon (zavedení kamery a nástrojů) se vytváří pouze jedno, o velikosti osm až deset milimetrů. Pacient je při výkonu v lokální, lehké, pouze zřídka v celkové anestezii. Délka výkonu se pohybuje podle typu od 20 do 90 minut. Výkony se provádějí bez nutnosti hospitalizace – pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku na lůžku navrací do svého domova.

ilustrační foto

Od ambulantního ošetření po operační výkon

Hlavním přínosem léčby na pracovišti EuroPainClinics Praha je komplexní přístup. „Pacientům na našem pracovišti poskytujeme ucelený systém péče – od ambulantního ošetření až po operační výkon, a to na jednom místě,“ zdůrazňuje MUDr. Tirpák. Tento přístup urychluje proces léčby a šetří čas pacienta, který tak není nucen vyhledávat další zdravotnická zařízení a další specialisty. Pro každého pacienta je navržen přesný a individuální léčebný plán, který zahrnuje precizní diagnostiku bolesti zad, sérii terapeutických zákroků, speciální funkční stabilizační cvičení a režimová opatření po výkonu. Pacient je po celou dobu léčby soustavně monitorován.

ilustrační foto

Proč zvolit miniinvazivní a endoskopickou léčbu

Miniinvazivní a endoskopické výkony pacientovi přinášejí řadu klinických výhod a benefitů. Díky jejich šetrnému charakteru nedochází k poškození svalů a měkkých tkání podél páteře, které jsou u klasické otevřené operace páteře narušeny. Výhodou je kratší doba trvání výkonů, možnost ambulantního provedení výkonů v lokální anestezii a menší riziko pooperačních komplikací, jako je výskyt infekce, krvácení či tvorba zjizvené tkáně. Výrazně se zkracuje doba rekonvalescence, což urychluje návrat do každodenního života, k zájmům a do zaměstnání. Výhody, které jsou pro pacienty při volbě miniinvazivní a endoskopické léčby v EuroPainClinics Praha rozhodující, potvrzuje také MUDr. Tirpák: „Pacienti oceňují skutečnost, že miniinvazivní a endoskopické výkony se provádějí ve většině případů jen v lokální a lehké anestezii, tzv. analogosedaci. Důležitou roli hraje také prakticky bezprostřední návrat do domácího prostředí po zákroku. Pozitivně vnímána je krátká doba na zotavení, která je individuální, většinou však v řádu několika týdnů dovoluje opět se začlenit do běžných činností a do práce.“

 
ilustrační foto

Jak se objednat do EuroPainClinics Praha
Zájemci o léčbu mohou využít online objednání, nebo se objednat telefonicky na tel. čísle 702 297 397.
Zdravotní péče na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics Praha je plně hrazena pojišťovnami VZP, OZP, VoZP, ZP MV a ZP Škoda.

KONTAKT
Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad
EuroPainClinics Praha
Starochodovská 1750/91
140 00 Praha 4 – Chodov

E-mail: praha@europainclinics.cz
Tel.: +420 702 297 397
www.europainclinics.cz