Vavrysovy obrazy připomenou historii, na kterou mohou být Češi pyšní

Na výstavě budou moci návštěvníci spatřit několik desítek obrazů mikulčického rodáka Pavla Vavryse, který do svých obrazů vetknul nelehké příběhy lidí, bojujících za svou vlast a národ.

Díla vytvořená akrylem kombinovaným s olejomalbou se vyznačují nejen vysokou profesionalitou, ale i ohromným nadhledem nad událostmi, jenž malíř získal při studiu materiálu o osudech jednotlivých osobností.

Už dlouho před sametovou revolucí mě zajímaly pohnuté dějiny naší republiky a osudy lidí, kteří se na nich podíleli. Vždy jsem měl rád obrazy, které měly nějaký příběh. To je pro moji tvorbu charakteristické takřka od počátku, přiblížil Pavel Vavrys podněty, co jej vedly k tvorbě obrazů s tematikou českých dějin a českých legionářů. „Uvědomil jsem si, že je potřeba toto téma neustále připomínat. Rmoutilo mě, že povědomí o těchto událostech se vytrácí zvláště u mladé generace. A protože jsem viděl, že se do takového malířského cyklu nikdo z kolegů nepustil, považoval jsem za nutné se do toho dát. Maluji to proto, aby se na to nezapomnělo, “ dodal umělec.

Akademický malíř Pavel Vavrys                                           Akademický malíř Pavel Vavrys

                                           Autor: archiv Pavla Vavryse

Jeho děl si všimla Československá obec legionářská a před osmi lety jej oslovila pro spolupráci na projektu Legie 100. Ten připomíná podíl československých legionářů na založení republiky, jejíž 100. výročí slavíme.

Vavrysův cyklus obrazů nazvaný Česká paměť dnes již čítá na šest desítek obrazů a dále se rozrůstá. Jádrem cyklu jsou portréry předních osobností z první světové války a tehdejších legionářů.

Návštěvníci v Mikulčicích skrze menší výstavní prostor spatří pouze část rozsáhlého cyklu. „Cyklus Česká paměť je pro mne srdeční záležitost, propadl jsem tomu. Patřím k těm, kteří si tohoto státu velmi váží. Moc bych si přál, aby mladá generace byla na historii svého národa hrdá tak, jako to mají kupříkladu v Rusku, ale i Američané či jiné národy,“ zdůraznil malíř. Ač bydlí v Praze, do Mikulčic, kde se narodil, se často rád vrací do svého vinného sklípku. Jezdí tam i jejich syn, který jde v rodičovských šlépějích – ten svá díla právě nyní v srpnu prezentuje na své výstavě na Slovanském hradišti v Mikulčicích.

Dílo akademického malíře Pavla Vavryse visí v kanceláři obecního úřadu. „Pan Vavrys patří mezi významné osobnosti obce. Obci daroval už dříve obraz, který zdobí kancelář starosty. Na obrazu je pohled na mikulčický kostel a nechybí na něm mikulecké kroje,“ zmínil mikulčický starosta Jan Vlašic.

Vavrysovy obrazy z cyklu Česká paměť byly vystaveny nejen na řadě míst ČR a na Slovensku, ale také například ve Vídni, kde návštěvníci mohli obdivovat na šedesát děl.

Mikulčická výstava cyklu Česká paměť potrvá do 25. srpna a koná se pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Ondráčka. Z Mikulčic poputuje výstava do Washingtonu v USA a také do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Více se můžete o dílech Pavla Vavryse dozvědět na stránkách www.galerievavrys.cz.

Pamětníci z Mikulčic zavzpomínají na staré časy

V rámci již zmíněných oslav 100. výročí vzniku republiky uspořádají v Mikulčicích v pátek 28. září setkání nejstarších pamětníků obce.

„Půjde o posezení u pohárku v menším počtu lidí – nejstarších pamětníků obce, které chceme na tuto besedu pozvat. Chtěli bychom, aby zavzpomínali na dávné časy v naší obci. Rádi bychom jejich vzpomínky nějakým způsobem zazname-nali, aby zcela nevyprchaly,“ uvedla k akci vedoucí kultury obce Jarmila Uhrovičová.

Přednáška o legiích přiblíží období první světové války

Pro širokou veřejnost bude jistě zajímavým nahlédnutím do naší minulosti přednáška o československých legiích, s níž se v Mikulčicích představí František Trávníček z nadačního fondu Legie 100. Akce se koná 2. října v kulturním domě v Mikulčicích.

Staré hity rozezní mikulčický kulturní dům

Starší melodie nejen ze swingové éry první republiky si budou moci vychutnat návštěvníci koncertu skupiny Flash Band, jež vystoupí na koncertu v mikulčickém kulturním domě 27. října.

Dvanáctičlenná mladá břeclavská kapela pobaví publikum i hity české a slovenské hudební scény z šedesátých až osmdesátých let.

Žáci základní školy fotí zajímavá místa a soutěží

Do akcí ke stoleté oslavě republiky zahrnula obec Mikulčice také tradiční fotografickou soutěž žáků z tamní základní školy. Letos vyhlášený devátý ročník nese název tématu Má vlast. Žáci mají za úkol zachytit objektivem zajímavá místa bývalého Československa, která na svých výletech navštíví.

Vyhodnocení fotografií bude v kulturním domě v Mikulčicích dne 27. října, samotná výstava snímků potrvá až do 9. listopadu 2018.

O hodech otevřou sklepy a oslaví výročí pěveckého sboru

Letošní hody v Mikulčicích se konají v termínu od pátku 17. srpna do úterý 22. srpna. Týden po hodech v sobotu 25. srpna se tradičně uskuteční akce Otevřené sklepy, kdy bude v lokalitě Těšické búdy a v parku u myslivny otevřeno na 18 sklepů.

Hody v Mikulčicích                                                                 Hody v Mikulčicích                    

                                                        Autor: archiv obce Mikulčice

Tradiční předhodový večer v Mikulčicích pořádají mužáci z Mikulčic v sobotu 18. srpna. Večer bude věnován 30. výročí založení jejich pěveckého sboru. Hrát na něm bude cimbálová muzika Husaři.

Kromě domácích mužáků se představí mužácké sbory z Lužic, Moravské Nové Vsi, Staré Břeclavi. Vystoupí i dětští účastníci soutěže O věneček z rozmarýnu F. Mikuleckého. Páteční předhodová párty se ponese v duchu Hippies.

Krojovaný průvod mikulčické chasy vychází vždy od obecního úřadu (v neděli ve 14.30 hodin, další dny v 15.00 hodin) a prochází celou obcí, končí pod zeleným. V neděli jde průvod pro oba stárky a v pondělí pro pana starostu. V úterý chasa obchází obec a zve na večerní muziku a zábavné scénky, které ji doprovází. Úterní taneční zábava celé hody uzavírá. O muziku se o hodové neděli postará dechová hudba Zlaťulka, o hodovém pondělí a úterý pak dechová hudba Liduška.

(PI)