Nejslavnějším jménem, které se na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice objeví, je keňský běžec Geoffrey Mutai. O tom, že jde o světovou vytrvaleckou star, není třeba pochybovat – vítězství na maratonech v New Yorku, Berlíně a Bostonu mluví sama za sebe. „V Bostonu před pěti lety navíc běžel čas 2:03:02, což tehdy znamenalo suverénní světový rekord. Kvůli větru a profilu trati sice nemohl být uznán, ale skvělý výkon Mutaie to nikterak nesnižuje," říká manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Kromě Mutaie se jihočeskému publiku představí další favorit Barselius Kipyego, oba zaútočí na čas jedné hodiny. Ženy se pokusí konečně prolomit hranici 1:10, která od roku 2012 v českých Budějovicích stále odolává. Postarat by se o to měly africké závodnice Risper Chebet, Ester Ndima či Ashete Bekere. Po neúspěšných pokusech o Rio se na jihu Čech představí i Jiří Homoláč a vylepšit si letošní, zatím ne zcela vydařenou sezónu, bude chtít i držitel dosud nejlepšího českého výkonu závodu a místní rodák Jan Kreisinger. Z žen se v Budějovicích představí Petra Kamínková.

To však nejsou jediná známá jména, která se na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice představí. Jihočeští sportovní fanoušci se mohou těšit na zajímavý sportovní duel, kdy ve štafetách své síly změří týmy českobudějovických fotbalistů a hokejistů. Za Dynamo poběží Petr Benát, Richard Kalod, Jakub Hric a Zdeněk Křížek. V dresu Motoru se zase ukáží Radek Prokeš, Tomáš Guman, Ladislav Marek a Josef Začátek.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se letos poběží už popáté. Kdo si netroufne na celou vzdálenost půlmaratonu, může zvolit některou z kratších variant závodu. Kromě závodu pro jednotlivce je na výběr ještě čtyřčlenná nebo dvoučlenná štafeta 2Run. Samozřejmostí je také tříkilometrový dm rodinný běh, ten v centru města startuje v 17 hodin a na jeho start se postaví 2 500 běžců.

Během závodu se použije:

- 35 000 houbiček na osvěžení
- 5 900 medailí
- 3 411 metrů plotů
- 52 000 kelímků
- 3 400 termoizolačních fólií
- 82 mobilních toalet
- 457 dopravních značek

Vypije se a sní se:

- 17 682 litrů vody Mattoni
- 5 912 litrů hypotonického nápoje
- 2 165 kg banánů
- 705 kg pomerančů
- 26 kg soli
- 38 kg cukru

Předzávodní proběhnutí

Krátký výběh určený pro každého. Sraz v pátek 3. 6. v 17 hodin před budovou E.on. Trénink povede trenér Michal Vítů a zúčastní se ho bratři Smržové.