Jak na to?  

Je to poměrně jednoduché, stačí přijít co nejčastěji darovat krevní plazmu v období od 17. 6. do 31. 8. 2019 a společnost Cara Plasma za každý váš odběr věnuje 10 Kč útulku v Bulharech. Každý váš odběr pomůže dvakrát, jak útulku, tak i lidem, pro které jsou léky z krevní plazmy životně důležité. A to už stojí za to pomáhat, nemyslíte?

Co je to krevní plazma? 

Krevní plazma je tekutina, která se nedá nijak uměle vyrobit a slouží pro výrobu nenahraditelných léků.  Obsahuje 90% vody, 2% minerálních látek a 8% plazmatických bílkovin.

Komu léky z krevní plazmy pomáhají?

Léky z krevní plazmy se využívají například při velkých operacích, po vážných nehodách, pomáhají při léčbě rakoviny, hemofilie a u lidí s poruchami imunity. Každý váš odběr tudíž může někomu zachránit život. Více než jeden milion dětí a dospělých po celém světě potřebuje léky vyrobené z plazmy. A společně jim můžeme pomoci.

Bolí to?

To je častá otázka dárců krevní plazmy. Nebolí a je to velmi podobné odběru krve. Při každém odběru plazmy dárce prochází lékařskou zdravotní prohlídkou společně s krevním obrazem. Taky vás otestují a zjistí, zdali netrpíte nějakým infekčním onemocněním (HIV, žloutenka, syfilis, atd.). Máte tedy pravidelný přehled o svém zdravotním stavu. Celý proces odběru plazmy je zcela bezpečný a trvá přibližně 45 minut. 

 Kdo a jak často může darovat krevní plazmu?  

Darovat může zdravý člověk ve věku 18-60 let s váhou mezi 50 až 130 kg. V intervalu až 1x za 14 dní. Pokud chodíte darovat i krev, je třeba pamatovat na rozestupy mezi odběry. Mezi krví a plazmou jsou to minimálně 4 týdny a mezi plazmou a krví to jsou týdny dva.

Je dárcovství plazmy bezplatné?  

Jako dárce plazmy máte nárok na spoustu benefitů. Například si každý odběr můžete odečíst 3 000 Kč z daně z příjmu a to až do výše 15 % ze základu daně, zároveň máte nárok na den placeného volna a nebo vám nabídnou náhradu ve výši 600 Kč za každý odběr.    

Nebuďme lhostejní k tomu, co budeme potřebovat třeba někdy všichni. Přijďte darovat a pomůžete nejen nemocným, ale i zvířatům. 

 Více informací na www.breclav.caraplasma.cz 

 Děkujeme za to, že pomáháte. Pomáhat je lidské.