Nápravou problémového chování psů se v České republice zabývá velice málo veterinářů či výcvikářů. Stejně dobře, nebo i lépe vám může pomoci psí psycholog.

Na psího psychologa se stále častěji obracejí lidé,  jejichž čtyřnohý mazlíček například štěká po celý den v bytě a ruší sousedy, neposlouchá či utíká, znečišťuje byt, je ustrašený nebo naopak agresivní, pokousal člověka a tak dále. Nejdříve je samozřejmě zapotřebí stanovit si, kde vznikl problém.

Většina psů nějakým způsobem reaguje na okolí, psi nejsou od narození duševně nemocní nebo agresivní. Ve většině případů bývá chyba jinde. Psí psycholog Jaroslav Opat z Tišnova, tvrdí, že pejskaři nejčastěji chybují v tom, že podcení první příznaky problému. Pokud se tedy projeví náznaky nevhodného psího chování, je nejlepší zasáhnout ihned.

V první fázi se zaměřuje na to, o jakou rasu jde, v jakém bydlí prostředí a jak se k pejskovi chová páníček, případně zbytek osob s ním žijících. „Převýchova pejska není jen o tom, vzít si psa domů a pracovat na něm. Dost často je zapotřebí také zapracovat na majitelích chlupáčů. Leckdo by si myslel, že mi přiveze pejska domů a já ho předělám. Tak tomu ale rozhodně není. Páníčky učím jak k psům přistupovat, například, že by pes neměl vycházet ze dveří první nebo jak správně krmit a získat si u toho respekt, říká Jaroslav Opat z Tišnova.

Důležitým úkolem je naučit páníčky, jak dát psovi najevo, že vůdcem smečky je on a ne psi. A jaké metody psí psycholog používá? Někomu by se mohly zdát zvláštní, ale jsou velice účinné. Pro komunikaci se psy používá psí psycholog prostředky, jako by byl členem smečky. Dorozumívá se gesty, zvuky i postojem těla. Například do psa pomocí prstů kousne, zažene ho postojem těla do kouta.

Jaroslav Opat z Tišnova je v kontaktu se psy téměř od narození. Protože si dobře uvědomoval, že vlastnit domácího mazlíčka není jen legrace, ale především velký závazek, než si pořídil svého prvního pejska, tak se staral o čtyřnohé kamarády svých přátel. Postupem času zjistil, že se s každým psem, nehledě na věk či rasu, dokáže domluvit, a to ať se jedná o bázlivého, agresivního či jen neposlušného pejska. To bylo impulsem pro to, aby se této aktivitě začal věnovat. Se psy komunikuje jejich řečí, neagresivní ale metodou vyjadřující nadřazenost. Rolí psího psychologa je vytvořit si hlavní postavení ve smečce, a to následně předat majitelům psů s jasnými pravidly, které když budou dodržovat, pejsek se jim nevrátí do starých kolejí. Své čtyřnohé cvičence Jaroslav samozřejmě často odměňuje a chválí.

Jednou za týden pořádá setkání s majiteli psů a společně všichni pracují na socializaci svých čtyřnohých kamarádů, což vidí Jaroslav Opat jako velice důležitý prvek při výchově psa. Zde se setkávají štěňata, bázliví psi, ale třeba i ti agresivní a společně, ve smečce pak tyto pejsky socializujeme.

"Socializace je důležitá součást výchovy, která se často zanedbává. Na mých společných procházkách osvojujeme přirozené situace každodenního života a usměrňujeme pejsky, aby těmito situacemi dokázali projít v klidu, a jejich páníčci si pak můžou užívat vycházky bez konfliktů."

 „Ze své zkušenosti vím, že mít psa se špatnými zlozvyky a nežít s ním v harmonii není žádná radost, ale naopak trápení. Pejska si většina lidí pořizuje, aby se stal členem rodiny, dělal jim radost, případně hlídal či plnil požadavky, jemu určené.  V případě, že toto nefunguje a páníčci se více trápí, než radují, je nejvyšší čas začít řešit,“ říká Jaroslav Opat. 

Bližší informace o práci Jaroslava Opata a o společných procházkách na socializaci  pejsků se dočtete na www.jakspravnenapsa.cz a také na facebooku: www.facebook.com/jakspravnenapsa/ nebo můžete volat Jaroslav Opat: 732 437 094