Maďarsko je pro nás dobře dostupná země – finančně i vzdáleností. Bukové hory (Bükk) najdete kousek od slovenských hranic, asi 650 km od Prahy. Za necelých sedm hodin jízdy autem se tak můžete těšit na všechny dovolenkové radovánky, které tahle severomaďarská oblast nabízí. A je jich dostatek pro každého, i pro děti.

Národní park Bükk a pohoří Mátra

Začít můžete výpravou do přírody. Užijete si téměř liduprázdné kopce i nekonečné lesy, které křižuje na 400 km turistických cest. V Bukových horách se můžete vypravit na náhorní plošinu, která se prudce zvedá nad okolním terénem s hlubokými roklemi. Narazíte tu na krasová jezera, jeskyně, propasti či vodopády. Ty nejhezčí kaskády padající vody, Fátyol, najdete na říčce Szalajka.

S dětmi se vypravte na horu Bálvány (956 m). Je druhá nejvyšší v národním parku Bükk a je na ní rozhledna s krásným výhledem na celou oblast.

Barokní město Eger a okolí

Když si vyhledáte na internetu obrázky Egeru, budete překvapeni, že vás tohle krásné město zatím minulo. Najdete tady nejen romantické uličky a zákoutí, ale i dlouhou řadu významných architektonických a historických památek. Stojí tu druhý největší kostel v Maďarsku – Egerská bazilika či arcibiskupský palác se zajímavým ptačím sálem. Obrázky ptáků tady při rekonsturkci objevili pod 30 vrstvami omítky. Na místním hradě pak můžete prozkoumat gotický biskupský palác, kasematy nebo třeba hradní vězení. Ve městě najdete i několik památek na výpady Osmanské říše, třeba 40 m vysoký štíhlý minaret. A děti určitě ocení výpravu do podzemního města nebo návštěvu muzea marcipánu.

V nedalekém Mezőkövesd zase objevíte lidové umění Matyó, patří na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a jeho základem je výšivka, tzv. „storůží”. V klikatých uličkách městské části Hadas najdete muzeum pod širým nebem, 150-200 let staré domy fungují jako muzea a řemeslné dílny.

Děti nalákejte do Miškovce a do jeskynních termálů

V největším městě regionu totitž můžou v muzeu Pannon vidět 7 milionů let staré stromy, zkamenělé tisovce dvouřadé. A pak společně nasednete do historických vagónků místní úzkokolejky, která vás přes několik mostů a tunelů doveze do lázní Lillafüred. Čeká na vás jezero s loďkami, lanovka, vodopády nebo krápníkové jeskyně.

A jaké by to bylo pozvání do Maďarska, kdyby se v něm nepsalo o lázních. I tato oblast je bohatá na zdroje termálních vod a nabízí hned několik unikátů. Třeba jeskynní lázně Miskolctapolca využívají několik stovek tisíc let staré přírodní cesty jeskyněmi, které vytváří romantické krasové koupele. Možnost plavat v průzračné teplé vodě v jeskyních je opravdu nezapomenutelným zážitkem. Ve městě Egerszalók zase najdete „solný kopec” – terasovitý vápencový útvar je jedním ze dvou světových rarit.

Na víno i na lyže

Bukové hory si užijete i mimo hlavní sezónu. Podzim sem láká nejen barvami listnatých stromů, ale i milovníky věhlasných červených a bílých vín, jako jsou např. Egri Bikavér, Egri Leányka a Egri Csillag. V Egeru se za vinnými sklípky vypravte do Szépasszony (Údolí krásné paní). Je jich tu na 200 a jsou vytesány do sopečné skály. V Miškovci si prohlédněte Avas Hill, tady najdete dokonce 900 sklepů a vináren. A některé z nich jsou staré až 400 let.

Nechce se vám s návštěvou Bukových hor čekat až na jaro? I v zimě tu najdete řadu lákadel. V únoru můžete vyrazit na vyhlášený aspikový festival a v oblasti je i několik hezkých lyžařských středisek. A termální koupele jsou pro vás připravené v jakémkoliv počasí.