Klasika, nebo multifunkce?

Tato otázka by měla přijít v podstatě jako první. Jestliže potřebujete pouze tisknout dokumenty, případně obrázky, vystačíte si s klasickou tiskárnou. Že musíte dokumenty také ve fyzické podobě kopírovat? Rádi byste převáděli papírové dokumenty na elektronické? Pak vsaďte jednoznačně na multifunkční zařízení. Ta obsahují nejenom tiskárnu, ale také kopírku a v neposlední řadě skener. Koupíte-li multifunkci obsahující několik těchto zařízení, určitě ušetříte. Pořizování hned několika kusů kancelářské techniky by bylo pochopitelně mnohem nákladnější. Jestliže ale hodláte řešit oficiální důležité dokumenty, vyplatí se připlatit a koupit si jednotlivé přístroje zvlášť.  

Cena barev pro tisk

Velmi důležitý je především provoz tiskárny. Řešit budete zejména ceny náplní. Určitě si tedy ověřte, kolik dokáže konkrétní tiskárna s daným tonerem v průměru vytisknout stran. Do většiny tiskáren se hodí také neoriginální kompatibilní tonery. To s sebou nese poměrně vysokou úsporu, a to klidně i v řádu několika stovek či tisíců korun. Jestliže nepotřebujete doslova fotografickou kvalitu tisku, pak se jedná o ideální záležitost. Ke snížení nákladů může vést i případná renovace tiskových náplní, k níž už se ale tak často nepřistupuje. Počítejte také s tím, že náplně prodávané přímo k tiskárně, jež jsou součástí balení, vydrží obecně o něco méně.   

Inkoustové tiskárny jsou populární hlavně pro domácí tisk

Potřebujete si zakoupit pouze tiskárnu pro domácí využití? Pak nejspíše sáhnete po té inkoustové. Cenově vás vyjde mnohem lépe než laserová. Především u barevných modelů jsou pořizovací ceny inkoustových a laserových tiskáren hodně rozdílné. U inkoustových tiskáren určitě počítejte s častějším doplňováním tiskové barvy, respektive s výměnou celé náplně. Ta bývá z hlediska množství vytištěných dokumentů hodně drahá. Velké množství inkoustu také přijde vniveč při čištění tiskové hlavy. Jestliže tak nečiníte, nebo při minimální frekvenci tisku, může dojít i k zatvrdnutí inkoustu v tryskách. Tato oprava je vcelku náročná a nákladná. Bez výměny náplně se neobejdete.

Expresní a ekonomický laserový tisk

Pořízením laserové tiskárny určitě neuděláte krok špatným směrem. Naopak. Počáteční vyšší investice se vám postupně začne vracet na ekonomickém provozu zařízení. Laserové tiskárny se vyznačují hned několika přednostmi. Mimo již zmíněnou úsporu při tisku bychom měli jmenovat také rychlost tisku. Ta se standardně pohybuje kolem 60 stran za minutu! Určitě u laserových tiskáren nepočítejte s extra velkou všestranností. Na fotografie se spíše hodí inkoustový tisk a třeba moderní tiskárny Canon. Tomu se ostatně přizpůsobují i náplně do tiskáren Canon. Ceny laserových tiskáren jdou rozhodně směrem dolů a postupně se dají za rozumné ceny kupovat i top kusy. Jinak lze volit ještě také tiskárny s LED technologií. 

Ostatní aspekty výběru tiskárny

Určitě si ověřte, jestli konkrétní model tiskárny tiskne oboustranně. Ne všechny to zvládnou. Při vysokém objemu tisku se tato funkce vyplatí. Stejně tak se podívejte i na schopnosti tiskárny realizovat tisk až to samotných okrajů papíru. Mnohé inkoustové i laserové modely bezokrajový tisk zvládají. Nezapomeňte ani na možnost přímého tisku na fotografii či tisku z paměťové karty.