Češi mají velmi dobré podmínky pro třídění odpadu. V obcích ČR zapojených v systému EKO-KOM je už rozmístěno více než 307 tisíc sběrných nádob, do nichž jsou lidé zvyklí své odpady běžně třídit. Díky zimní variantě projektu Čistý festival nemusí ze svých každodenních zvyklostí slevovat už ani v lyžařských střediscích. Vysvětlení je prosté. Při celodenním pobytu na svahu každému z nás občas pořádně vyhládne, obzvlášť pak těm nejmenším lyžařům. A pro takové případy mívá většina z nás v zásobě nějakou energetickou tyčinku nebo jinou zabalenou svačinku. Dřív jsme ale po takovém malém občerstvení řešili problém, jak s odpadem naložit. Schovat do kapsy a vytřídit až v penzionu, případně v restauraci, nebo jej proti svému přesvědčení vyhodit jednoduše do koše?

Zdroj: Asset Media
Na Dolní Moravě a v dalších 4 vybraných areálech mohou lidé třídit své odpady přímo u sjezdovky po celou zimní sezónu.

Ve vybraných lyžařských areálech mohou návštěvníci, stejně jako loni, třídit odpady nárazově v průběhu víkendových akcí Čistý festival // na sněhu. Některé areály se díky pozitivním ohlasům z loňska rozhodly, že umožní svým návštěvníkům třídit odpady přímo u sjezdovky po celou sezonu. Už od prosince se tak barevné koše na třídění plastů a papíru, doplněné o koš na směsný odpad, postupně objevují třeba v areálech Černá Hora - Pec pod Sněžkou, v Bílé, na Dolní Moravě, v Karlově, na Klínovci, na Lipně nebo v Deštné v Orlických horách.

S novou sezónou dostaly barevné nádoby nový kabát, díky kterému odolají i extrémním zimním podmínkách a jsou snadno obsluhovatelné. Oproti původní podobě mají lehkou zastřešenou konstrukci, ze které lze odpady snadno svážet bez použití velkých nákladních aut. Dopad na přírodu je tak minimální.  A díky samotnému třídění odpadu pak redukujeme dopad na přírodu ještě mnohem více – tříděním a recyklací zachráníme ročně 27 km2 přírody a nemusí padnout více než 2 miliony vzrostlých stromů. Primární zdroje surovin lze totiž nahradit cennými druhotnými surovinami. Třídění odpadů má tedy smysl – i na zasněžených svazích.

Zdroj: Asset Media
Zatím nejvyšší sběrné najdou návštěvníci pod horou Slamník na Dolní Moravě v nadmořské výšce 1105 metrů.

Více informací naleznete na zimni.cistyfestival.cz nebo na www.samosebou.cz.