Prague Pride nabídne víc než stovku akcí od koncertů přes veřejné diskuse až po workshopy a setkání podpůrných skupin. Vítáni jsou úplně všichni – Prague Pride tu je nejen pro LGBT komunitu, ale i pro širokou veřejnost. Festival se letos zaměří na rodiny, v nichž LGBT lidé vyrůstají; kde si osvojují vzorce chování, poznávají bezpodmínečnou lásku, ale také získávají doživotní traumata. Přijetí doma je pro LGBT lidi zcela zásadní. Přitom teplé dítě bývá často onálepkováno a postaveno do pozice černé ovce rodiny.

Chceme upozornit na škatulkování, které v rodinách probíhá. Příbuzní často přisuzují ostatním členům rodiny nálepky na základě jejich chování či vrozených dispozic – ať se jim to líbí, nebo ne. Každý z nás je ale přeci víc než jen šprt, drbna, teplouš nebo mamánek,“ říká ředitelka Prague Pride Hana Kulhánková.

Program o rodině a pro rodinu

Rodina prochází napříč festivalovým programem. Z Nizozemska přijede trans modelka Loiza Lamers, která se díky výjimečné podpoře své rodiny mohla vyoutovat již v dětském věku. Se švýcarskou historičkou Corinne Ruffli se podíváme na život lesbických seniorek, prostřednictvím výstavy a divadla se seznámíme s málo zveřejňovanými poměry v rodině německého spisovatele Thomase Manna. V Pride Village na Střeleckém ostrově proběhne Den pro manželství a rodinu. Bude ale čas i na bezstarostnou zábavu – Janis Sidovský pořádá hudební show Dance Divas s Heather Small z M People, Darou Rolins, Mikolasem Josefem a desítkami dalších hvězd.

Duhový průvod Prahou

Průvod je vrcholem celého týdne Prague Pride. V sobotu 11. srpna vyrazí z Václavského náměstí na Letnou, kde následuje program na třech hudebních scénách. Průvod hrdosti, jak bývá výraz pride překládán do češtiny, odkazuje k historickým počátkům hnutí za rovná práva LGBT osob ve světě. Po razii v newyorském klubu Stonewall Inn v roce 1969 se vzedmula vlna protestů proti policejní šikaně a nutnosti skrývat sexuální orientaci. Každoročně se začaly konat pochody na podporu práv LGBT lidí zvané prides. 

Prague Pride se sobotním průvodem k této tradici hlásí. Průvod je oslavou občanských práv, která LGBT lidé již získali. Je ale také připomínkou toho, že v otázce manželství, rodičovství, úřední změny pohlaví nebo třeba vdovského důchodu je boj za srovnání práv s heterosexuály teprve čeká.

Program Prague Pride 2018 najdete již nyní na www.praguepride.cz a v mobilní aplikaci CONVENE Prague Pride.