Čerstvý sníh, teploty lehce pod bodem mrazu, na obloze azuro a volný víkend – to je ideální kombinace, jejímž výsledkem bývají vylidněná města a lyžařské areály praskající ve švech. Ve švech praskají i popelnice v horských střediscích. Jenže s tříděným odpadem musíme většinou dojít až do chaty, kde jsme ubytovaní, nebo do některé z restaurací. Právě to se letos snaží změnit projekt Čistý festival se svou premiérovou zimní variantou. Pro letošní rok je na seznamu Čistého festivalu šestice vyhlášených zimních středisek, která se stala nebo stanou dějištěm oblíbené sportovní show „S ČT sport na vrchol".

V minulých týdnech mohli třídit odpad lyžaři, kteří přijeli do skiareálu Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, třídilo se také na Klínovci v Krušných horách, v Jeseníkách v zimním středisku Karlov nebo na šumavském Lipně. Zbývajícími zastávkami letošní zimní sezóny bude například krkonošský Špindlerův Mlýn. Tady si můžou lyžaři i snowboardisti okusit ten osvobozující pocit – usednout na lanovku, kochat se prosluněnou zimní přírodou a vychutnávat si energetickou tyčinku a limonádu. A nemusí už předem přemýšlet nad tím, kde a jak se zbylých obalů zbaví. Speciální třídicí nádoby jsou tady přímo na sjezdovkách, takže k nim stačí na lyžích jen kousek dojet. Můžeme tak konečně zapomenout na celodenní „syslení" odpadků po kapsách nebo jejich odhazování do jedné směsné popelnice!

Zdroj: zimni.cistyfestival.cz

Každý, koho přistihne při třídění hlídka Čistého festivalu//na sněhu, dostane barevný náramek. Ten pak může směnit za některou z lákavých zimních odměn.

Třídění s milým bonusem!

Pro někoho je třídění odpadu samozřejmostí, pro jiného není. Organizátoři projektu Čistý festival//na sněhu se proto s podporou portálu Samosebou.cz rozhodli všechny třídiče alespoň trochu motivovat. Každý, koho při třídění odpadů zastihne tým projektu, dostane barevný silikonový náramek. Ten pak může u stánku Čistého festivalu směnit za praktické odměny z recyklovaných surovin. Kromě těchto dárků si mohou lyžaři odnést i dobrý pocit, že svým tříděním přispěli k tomu, že se příště vrátí do stejně čisté přírody. A to je tou největší odměnou pro nás všechny. Originální odměnou je pak i vyhřívané posezení v upravených barevných kontejnerech dodaných portálem Samosebou.cz, kde nechybí ani wi-fi připojení a nabíječky pro „vyhládlé" mobilní telefony.

Projekt Čistý festival i jeho zimní varianta jsou součástí programu na podporu třídění odpadu systému EKO-KOM. A co se týče zimní premiéry, už teď je jasné, že barevné koše na sjezdovkách lyžaře a snowboardisty baví! Dokazuje to množství vytříděného odpadu. Během prvních čtyř víkendů v českých a moravských skiareálech lyžaři vytřídili bezmála dvě tuny plastů, papíru a plechovek. Při třídění tým Čistého festivalu přistihl již přes dva tisíce lidí, kteří si z hor domů odvezli praktické zimní recyklované dárky.

Zdroj: zimni.cistyfestival.cz

Pro získání některé z odměn musí ještě třídiči odpovědět na otázku o třídění odpadu.

Více informací naleznete na zimni.cistyfestival.cz nebo na www.samosebou.cz.