Zpravidla po čtyřicátých pátých narozeninách, někdo dříve, někdo později, začne hůř vidět na čtení, na displej mobilního telefonu, na cokoliv co je blízko a je malé. Této vadě zraku se říká česky nehezky vetchozrakost, odborně presbyopie, a způsobuje ji oslabená schopnost akomodace čočky. Od této chvíle jsou brýle na čtení neodmyslitelnou součástí kabelek, kuchyňských šuplíků, nočních a konferenčních stolků, dílen a přihrádek v autě. Jejich schopnost ztrácet se, mlžit, špinit a rozbíjet se projevuje často a v nejméně vhodnou chvíli. Stojí spoustu peněz a nervů. Moderní medicína ale umí nevýhodu presbyopie obrátit ve výhodu. Díky možnosti operace PRELEX, při níž se vymění unavená přirozená čočka za umělou, trifokální nitrooční čočku, se dá vyřešit nejen vetchozrakost, ale zároveň i další oční vady, které pacienty trápí celoživotně například astigmatismus. „Pacienti si nejvíce stěžují na neustálou potřebu vyměňovat brýle. Když si srovnají opakované náklady na obroučky a multifokální skla s cenou operace, vyjde zákrok levněji. Jeho největší výhodou je ovšem pohodlí života bez brýlí,“ shrnuje také finanční výhody operace primářka brněnské oční kliniky NeoVize Šárka Skorkovská. Jeden z pacientů NeoVize, Radek Pivoňka, se pro operaci PRELEX rozhodl, protože si nemohl zvyknout na multifokální brýle. “Když jsem zjistil, že mám 14 brýle, abych mohl pracovat na počítači doma nebo v kanceláři, řídit, číst večer pohádku, jít do posilovny nebo do restaurace, už jsem se moc nerozmýšlel,” vysvětluje, coho vedlo k rozhodnutí operaci podstoupit.

Preventivní prohlídka

Preventivní prohlídka
Autor: archiv/Neovize

Nové oči

Člověk zpravidla potřebuje zrak zaostřovat do tří hlavních vzdáleností – na blízko (čtení, mobilní telefon), do střední vzdálenosti (televize, počítač) a na dálku (řízení auta). Kvalitní nitrooční čočky jsou vyrobeny ze speciálního polymerakrylátu, opatřeny speciálním ochranným UV filtrem a jejich úprava zlepšuje vidění za šera. Trifokální čočka zlepší vidění do všech tří nejdůležitějších vzdáleností. Výměna čočky probíhá během krátké a bezbolestné operace v lokální anestezii a pacient po ní odchází normálně domů. „Operace sama o sobě je bezbolestná, probíhá v lokální anestézii a trvá zhruba patnáct minut. Na našich klinikách používáme pouze vysoce kvalitní čočky německých a amerických výrobců, jejichž kvalita zůstává nezměněna i po mnoha letech,“ doplňuje Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize. Při operaci může také asistovat femtosekundový laser LenSx, který nahrazuje skalpel a zákrok výrazně zkracuje a zjednodušuje.

A co když mám šedý zákal?

Šedý zákal, katarakta, postihuje většinu lidí v pozdějším věku a jedinou možností léčby je operace. Mezi jeho hlavní příznaky patří zamlžené vidění jako přes igelitový sáček, pocit špinavých brýlí nebo neschopnost vidět barvy. Také během operace šedého zákalu se vyměňuje přirozená čočka za umělou. A to může být skvělá (a ojedinělá) příležitost vidět lépe než před vznikem zákalu. Stačí zvážit možnosti nitroočních čoček, nebát se klást lékařům dotazy a myslet na to, že právě na stará kolena si zasloužím pohodlí a péči.

NeoVize

DuoVize