Mahlerovou 4. symfonií zahájí Plzeňská filharmonie ve čtvrtek 28. února hlavní hudební program 39. ročníku festivalu Smetanovské dny. Vystoupí Sophia Burgos, sopranistka portoricko-amerického původu a světového jména. Orchestr povede šéfdirigent Ronald Zollman. Od roku 2013 Smetanovské dny organizuje Plzeňská filharmonie pod vedením ředitelky Lenky Kavalové.
Jednotlivé pořady festivalu jsou vždy tematicky zaměřené.. Jaké téma je pro letošní rok?
Témata jsou čtyři. Jedno téma vždy vyhlašují Plzeňská sympozia a organizační štafetu nad pořádáním vědecké konference si každoročně předávají Ústav dějin a umění AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR a FFUK v Praze. Letošním pořadatelem mezioborového sympozia je Ústav dějin a umění AV ČR. Konference je již tradičně součástí Smetanovských dnů. Hlavní téma Zrození lidu v české kultuře 19. století se promítne nejen do vědeckých přednášek, které se od 28. února do 2. března konají v Západočeském muzeu v Plzni, ale reflektují na něj i výstavy konané ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, Západočeské galerií v Plzni a Západočeském muzeu. Téma se částečně promítá i do dramaturgie hudební části programu. Například Plzeňská konzervatoř připravila pořad o tom, jak lidová slovesnost ovlivnila tvorbu hudebních skladatelů a spisovatelů (10. března v Domě hudby). Dalšími tématy jsou Bedřich Smetana a související odkazy, Vztah k Plzni a Plzeňskému kraji a Slavná výročí & Výročí slavných.
Během Smetanovských dnů se bude také slavit, že?
Ano. České noneto, jeden z nejstarších komorních souborů na světě, oslaví na koncertě v Domě hudby 5. března 95. narozeniny. V rámci tohoto koncertu bude promítnuta i krátká prezentace historie tohoto souboru. Pořadem Velikonoce s Musicou Bohemicou 12. března připomeneme významné životní jubileum Jaroslava Krčka. Připomene ale i nedožité 90. narozeniny skladatele Petra Ebena 20. března v kostele sv. Jana Nepomuckého. Kompozice Krajiny Patmoské umožňuje netradiční spojení bicích nástrojů a varhan.
Kde všude se budou letos Smetanovské dny konat?
Na třinácti místech, když počítám i prostory výstav a také akce v otevřeném prostoru. První festivalový den (28. února) uctíme památku hudebního skladatele Bedřicha Smetany a jeho bratrance a rovněž pedagoga, obroditele, astronoma Josefa Františka Smetany. Pietní akty se konají u jejich pomníků v Kopeckého a Smetanových sadech. Naším cílem je propojovat instituce a cílové skupiny – návštěvníky a posluchače, kteří mají rádi umění a hudbu nejrůznějších žánrů. Zařadili jsme tak i koncerty do prostor sídla Církve bratrské v Doudlevecké ulici nebo Návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje. Hrajeme v budově Českého rozhlasu Plzeň na náměstí Míru, pořady se konají i ve Velkém divadle, Měšťanské besedě nebo v areálu DEPO2015. Sály mají kapacitu 100 – 600 míst.
Na který pořad byste čtenáře speciálně upozornila?
Na koncert Českého noneta, kde zazní Spohrův Nonet, ale také hudba Václava Trojana na motivy pohádky Princ Bajaja. Pozvala bych také na koncert Prague Radio Trio s hercem Svatoplukem Schullerem, jehož posluchači znají nejen z pořadů Plzeňské filharmonie.Tam zazní světová premiéra melodramu Přísloví Šalamounova skladatele Tomáeš Illeho, s nímž Plzeňská filharmonie dlouhodobě spolupracuje. Melodram pro dechové trio a recitátora je na texty Bible. Skladba je komponována ve velmi melo-dicko-harmonickém stylu a pro srozumitelnost textu je použit překlad Bible 21. Světová premiéra se koná 17. března v sídle Církve bratrské v Doudlevecké ulici. Nenechte si ujít koncerty Wihanova kvarteta (6. března v Domě hudby) či Západočeského hudebního centra (11. března v Českém rozhlase).
Festival však nezapomíná ani na děti…
Letos máme už pět podvečerních nebo dopoledních pořadů pro nejmladší posluchače. Mohou se těšit na Detektivku v orchestru (3. března v Českém rozhlase Plzeň), o den později se v DEPO2015 koná Přehlídkový koncert ZUŠ Bedřicha Smetany, 15. března Divadlo Pruhované panenky uvede v rozhlase dvakrát hudební divadelní pohádku O Sněhurce a 24. března na stejném místě další divadelní představení Tři prasátka.
Máte v programu i takzvanou mimožánrovou sekci…
Připravujeme ji každoročně, aby přišli i posluchači, kteří neholdují klasické hudbě. Letos je může zaujmout třeba koncert, při němž multiinstrumentalista a jazzman Jiří Stivín nejen zahraje na nejrůznější flétny, ale Plzeňskou filharmonii bude sám dirigovat. Spolu s ním vystoupí i jeho dcera, flétnistka Markéta Stivínová (21. března v Měšťanské besedě). Milovníky tance zvu na program Tango a Capella Brava (8. března v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje) a na stejném místě se bude už 2. března konat taneční pořad a workshop – Tanec v době mládí Bedřicha Smetany. Taneční představení v dobových kostýmech s průvodním slovem Hany Tillmanové a čtyřmi tanečními páry půjdu sama zhlédnout a možná si některé tance také zkusím. Podobnou mimožánrovou abonentní řadu 'C' má v koncertní sezoně i Plzeňská filharmonie. Je fajn, že jiné žánry spojené se zvukem symfonického orchestru lákají nové posluchače. Pro ně to děláme.
S jakým rozpočtem festival připravujete?
Zhruba tři miliony korun. Polovinu částky dotuje město Plzeň, šesti sty tisíci korun přispívá Plzeňský kraj, příspěvek lze očekávat i z Ministerstva kultury ČR. Ceny vstupenek se pohybují od 100 do 480 korun, asi nejjednodušší je pořídit si je přes portál Plzeňská vstupenka nebo online přímo ze stránek festivalu. Pracujeme se standardními slevami.
Jak jste spokojeni se zájmem posluchačů?
Loňská návštěvnost byla na 97 procentech, takže spokojení určitě jsme.
Plzeňská filharmonie už organizuje Smetanovské dny po sedmé. Proměnil se pod vaším vedením festival?
Snažíme se o námětovou utříděnost, o dodržení charakteru festivalu, tzn., že festivalové akce soustřeďujeme do jednoho měsíce. Našim cílem je, aby festival měl mezinárodní renomé. Zveme k účinkování nejen vynikající české, ale i zahraniční umělce a soubory.
Čím Smetanovské dny končí?
Ve čtvrtek 28. března v Měšťanské besedě festival zakončíme pod taktovkou Tobiase Volkmanna koncertem Plzeňské filharmonie s harfistkou Janou Bouškovou.

Letošní festival nabídne téměř tři desítky kulturních akcí.

Lenka Kavanová