Pane doktore, proč vlastně jít na koloskopické nebo gastroenterologické vyšetření?

Začnu koloskopií. Koloskopie je vyšetření tlustého střeva od konečníku až k jeho přechodu do tenkého střeva. Tenké střevo v tomto případě nevyšetřujeme. A proč k němu tedy přistupujeme, i když pacient subjektivně nemá žádné obtíže? V podstatě jde o to, že ve věku 50 let a více je nejčastější výskyt nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku. Toto onemocnění je zákeřné především tím, že pacient nemá v jeho počátcích, když je ještě onemocnění snadno nebo dobře zvládnutelné, žádné potíže a lékaře nevyhledává. Když už jsou problémy s odchodem stolice či krvácení z konečníku, může už být onemocnění v pokročilém stadiu. Tehdy už je nutná operace nebo dokonce operace s vyvedením stomie – tedy lidově vývodu, případně jsou postiženy okolní orgány v dutině břišní a nádor nelze operačně odstranit. 

Endoskopie - sálZdroj: EUC Klinika

Jak těmto problémům spolehlivě předejít?

Těmto problémům lze předejít včas provedeným koloskopickým vyšetřením, kdy vyšetříme tlusté střevo, odstraníme případné polypy, což jsou drobné výrůstky sliznice střeva, nebo odebereme vzorky ze sliznice, která je změněna. Při koloskopii tedy nejen střevo vyšetříme, ale provedeme v něm malou operaci – odstranění drobných polypů, které se mohou maligně neboli zhoubně zvrhnout. Pokud je střevo bez nálezu, má pacient po dobu až 10 let od vyšetření minimální riziko výskytu nádoru tlustého střeva. Při nálezech polypů se kontroly stanovují dle výsledku histologického vyšetření odebraného vzorku. Může však následovat i doporučení operačního řešení. Toto je základní přínos preventivní koloskopie pro pacienty, kteří nemají potíže. Pro pacienty, kteří mají potíže (jde především o příměs krev ve stolici nebo časté průjmy s příměsí krve), je toto vyšetření nutné ke stanovení diagnózy a následně léčebného postupu. Na věku zde tedy nezáleží. 

Endoskopie - sálZdroj: EUC Klinika

Kdy je kromě už zmíněných důvodů ještě vhodné koloskopii u pacientů provést?

Dále je nutné provést koloskopii u pacientů, kteří mají v rodině výskyt nádorového onemocnění tlustého střeva, kdy nečekáme až do 50 let, ale provádíme jej dříve, tedy ve 40 letech, v některých případech i před třicátým rokem věku pacienta. Pokud má pacient pochybnosti, měl by navštívit praktického lékaře nebo se přímo obrátit na gastroenterologa. 

Endoskopie - sálZdroj: EUC Klinika

Když tedy přejdeme na gastroskopii – o vyšetření, jakých orgánů se jedná?

V tomto případě hovoříme o vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku (duodena). Gastroskopie není omezena (ani indikována) věkem pacienta. Potíže, které pomáhá řešit gastroskopické vyšetření, mají i velmi mladí lidé, například dvacetiletí. Na toto vyšetření přicházejí většinou pacienti, kteří mají nějaké zažívací obtíže. Tedy například potíže s polykáním stravy, zvracením, nechutenstvím, velmi často bolestmi v nadbřišku, nadýmáním a podobně. 

S těmito problémy ale člověk většinou hned „neběží“ lékaři…co se ale může stát, když tak zbytečně podceníme něco vážného?

Pokud pacient ignoruje potíže, vystavuje se nebezpečí vzniku gastroduodenálního vředu, který může skončit jeho perforací (protržením) s následným krvácením, kdy záchranou je pouze urgentní chirurgický zákrok. Hrozí i maligní (zhoubné) zvrhnutí vředového onemocnění, které nemusí být vždy chirurgicky zvládnutelné. I zde platí, že velikost nebo intenzita obtíží není v přímém vztahu k rozsahu či vážnosti onemocnění. Proto by měl každý pacient s trávicími obtížemi navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Zdroj: EUC Klinika