Do cvičebního sálu v prvním patře Lázeňského a relaxačního centra Rašínova za ním mohou senioři vyrazit každé úterý a čtvrtek vždy od deseti do jedenácti hodin dopoledne. Lekce stojí osmdesát korun. „Záleží na každém, můžeme se domluvit také individuálně," říká.

Specializované cvičení si dává za cíl snížit výskyt onemocnění jako diabetes, obezita, kardiovaskulární obtíže nebo problémů s pohybovým systémem. „Když lidé cvičí, tyto začínající nemoci se ve stáří minimalizují. Cvičení snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, prostaty a prsu, což je dnes velice aktuální problém, snižuje krevní tlak, cholesterol, posiluje kosti, zlepšuje kardiovaskulární funkce, imunitu, dochází díky němu k pomalejší ztrátě svalové hmoty a síly," popisuje lektor.

Jde především o prevenci, kterou dřív lidem zajišťoval aktivnější životní styl. „Předtím si lidé všechno udělali sami, došli si pro vodu nebo si aspoň přepnuli televizi, ale dneska de facto sedí a nemusí vůbec nic. Prudký rozvoj mechanizace a automatizace navodil pokles různých procesů a činností, což je pro starší lidi špatné," sděluje Střeštík.

Nikdo ze seniorů se navíc nemusí bát, že budou cvičení příliš náročná. „Nemučím nikoho v posilovně, ale v sále děláme cviky, aby starší lidé, kteří nejsou vůbec zvyklí na pohyb, svaly prokrvili cvičením s vlastní váhou a protahováním. Starší lidé každý rok ztrácí procenta svalové hmoty, ať chtějí, nebo ne. Tím že nic nedělají, je to horší a horší. Když cvičí, tělo stárne pomaleji," upozorňuje zkušený instruktor.

Zdatnější jedinci mohou i na posilovací stroje. „V sále tělo samozřejmě tak moc necvičíte jako se zátěží a činkami, ale primárně dbáme na protažení. Posilovna je až pro zdatnější, kteří se dostanou postupně do formy," podotýká.

Na cvičení se seniory si Střeštík dělá kurz a setkávání se s nimi jej obohacuje. „Každý má svoje zkušenosti a rituály, pracuje se nimi jinak. Když mi říkají, co měli za problémy a co všechno prožili, člověk až smekne klobouk, že vůbec přijdou na trénink a mají zájem se sebou něco dělat. Cvičení pro seniory dělám rád, věnuji se mu dlouho a chci i nadále," přibližuje Střeštík.

Seniorům prospěje jakýkoli pohyb, stále větší popularitu získává například nordic walking, chůze s holemi. „Také plavání je ideální, na Rašínce máme zrovna dole bazén," doplňuje Střešík. „Důležité jsou přirozené aktivity s přihlédnutím k zdravotnímu stavu, třeba okopávání na zahrádce," dodává instruktor.

Další novinky:

Lázeňské a relaxační centrum Rašínova od 1. září ve wellness zprovoznilo novou finskou saunu s kapacitou až 20 osob a novou odpočívárnou. Kneippův chodník se přesunul do vstupní místnosti a na jeho místo je instalován nový ochlazovací bazének. Odpočívárna se přesunula do krásně zrekonstruovaných prostor v horním patře. Navýšené jsou také počty šatních skříněk, které jsou v nové šatní místnosti v horním patře bazénové haly.

www.starezsport.cz