Objekt, ve kterém ještě v šedesátých letech probíhaly plesy, taneční kurzy, ale i bigbítové koncerty, byl posléze svěřen do tzv. „trvalého užívání“ socialistické organizace Tatran. Zde začíná jeho postupný úpadek.

Ještě v roce 1997 byla Svornost plzeňskou zastávkou turné obnovených Plastiků. Na přelomu tisíciletí měl sál Svornost své poslední vzepětí, párkrát posloužil jako útočiště přestavované Lampě, byl tam benefiční koncert pro postižené povodněmi. Pak následoval pád. Legendární sál, vyhlášený skvělými koncerty, poslední roky pouze chátral, až se dostal do dezolátního, neudržitelného stavu. 

MADRUZZO a.s. se na místě rozhodla vybudovat nový bytový dům podle návrhu architektonické kanceláře Projectstudio8.

Svornosti končí doba temna a blýská se na lepší časy. Vzniká dům o čtyřech nadzemních podlažích a jedním podzemním. Výškově se přizpůsobuje stávajícímu objektu přilehlého bytového domu a nabídne celkem 45 různě dispozičně řešených bytů. Umístěním objektu do tvaru L vzniká vnitroblok s doplňujícími parkovacími kapacitami, společnou zahradou a v části přilehlé k bytům pak předzahrádkami, které slouží k soukromým účelům bytů.

Drobnou nuancí je objekt vystupující z hlavní hmoty domu. Zde je umístěn atypický byt s malou zahradou. Fasáda objektu je řešena tak, aby nenarušovala klasický charakter činžovních domů. V kontrastu je řešena vnitřní fasáda domu, kde jsou umístěny lodžie doplňující relaxační charakter vnitrobloku.

Výstavba započala v srpnu a její dokončení je plánováno na 31.12.2020.

www.bytysvornost.cz