Především u krátkodobých úvěrů jsou žadatelé neoblomní. Vyhodí-li je z jedné banky dveřmi, vrátí se oknem. Pokud neuspějí v žádné bance, začnou nově žádat u nebankovních společností. Jenže právě u nich se můžou dostat do problémů. Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru by se neměli na úvěrovém trhu vyskytovat lichváři, přesto je možné na ně narazit. Jak ale poznat, že poskytovatel půjček to s vámi myslí dobře a nechce vás obrat i o poslední peníze?

1. Za spolehlivým poskytovatelem vždy stojí právnická osoba

Nepůjčujte si od jednotlivce. Jestliže je vámi vybraný poskytovatel fyzickou osobou, pak jděte raději o dům dál. Vždy si půjčujte jen od právnické osoby se sídlem v České republice. Varovným prstem by pro vás měla být společnost, za kterou stojí pouze jeden jediný člověk se sídlem v zahraničí, od něho dejte ruce pryč, a to ať už vás zajímá krátkodobá půjčka nebo dlouhodobý úvěr.

2. Férová společnost se prezentuje bezchybnými webovými stránkami

Webové stránky na internetu jsou dnes už u nebankovních společností samozřejmostí. I přestože nejsou známkou férovosti, mohou vám o spolehlivosti poskytovatele napovědět. Webová prezentace by měla být bez gramatických, stylistických a formálních chyb. Na první pohled by na vás měla působit jasně a srozumitelně. To samé platí i o tištěných inzertních nabídkách.

3. Poskytovatele ověřujte v Jednotné evidenci regulovaných a registrovaných subjektů

Pokud vám nabízí rychlou půjčku nebankovní společnost, která není v seznamu Jednotné evidence regulovaných a registrovaných subjektů, pak od ní dejte ruce pryč. I přestože ani záznam v této evidenci nezaručuje poctivost poskytovatele, je jakýmsi prvním sítem, který odděluje zrno od plev.

Poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů vedení v evidenci budou ČNB prověřeni. Splní-li podmínky ke sjednávání půjček podle novely zákona o spotřebitelském úvěru, získají od centrální banky licenci.

4. O spolehlivém poskytovateli vám nejvíce napoví spokojení klienti

V neposlední řadě můžete poskytovatele vybírat podle ověření klientů. Ti jsou mnohdy těmi nejpovolanějšími. Rozhodně se ale nespoléhejte jen na reference uvedené na webu společnosti. Zajímejte se i o další recenze, které najdete například v nezávislém diskusním fóru na internetu.

Každý bod sám o sobě vám nemusí poradit, která společnost je vhodná pro sjednání úvěru a která nikoliv. Dohromady vám ale mohou pomoci předejít získání úvěru od lichvářů.