Pod nadvládou koloniálních velmocí

Město Kolombo, které bylo až do roku 1978 hlavním městem Srí Lanky, má za sebou pestrou koloniální minulost.  Pro svou výhodnou polohu bylo Kolombo známo již antickým a arabským obchodníkům, kteří zde zastavovali na svých cestách do Indie a na Arabský poloostrov. V 16. století město obsazují Portugalci, které posléze v roce 1656 vyhnali Holanďané. Ti zde začali s pěstováním, v té době vzácné, skořice. Časy holandské nadvlády dodnes připomíná název Cinnamon Gardens, jenž nese jedna z místních čtvrtí. Největšího rozmachu se město dočkalo však až jako součást Britského impéria. Angličané dali Cejlonu, jak se ostrov tehdy nazýval, do vínku čajové plantáže a moderní infrastrukturu a kriket, který se díky své oblibě mezi místními stal národním sportem a přečkal tak i konec britské koloniální nadvlády v roce 1948.

Mix starého a nového

Koloniální nadvláda je sice dávno ta tam, její pozůstatky však můžeme ve městě najít na každém rohu, a to i přes všechna ta moderní obchodní centra a prosklené mrakodrapy, kterými se Kolombo snaží v posledních letech zalíbit zahraničním turistům.

Mezi historické dominanty města patří pevnost Fort, která kdysi strážila vstup do přístavu. Hned vedle pevnosti se pak nalézá rušné tržiště Pétta patřící k nejstarším ve městě. Zakoupit zde můžete nejenom exotické ovoce, čaje a koření, ale například i výrobky ze zlata, stříbra drahokamy.  Poblíž se nachází také starý maják vysoký 29 metrů, který dnes slouží jako hodinová věž.

Na jih od Pééty leží již dříve zmiňovaná čtvrť Cinnamon Gardens a buddhistické chrámy Kelani Rajamaha Viharaya a Gotami Vihare. Své svatostánky zde mají ale i muslimové a křesťané.  Krásná je také budova Parlamentu inspirovaná neoklasicistním stylem.

Pestrobarevné parky

Rozhodnete-li se Kolombo navštívit mezi březnem a květnem, určitě zavítejte do parku Vihara Maha Devi, pojmenovaném po matce jednoho z místních panovníků, který je spletí vzácných stromů, keřů a květin a který v tomto období hýří všemi barvami. Kousek od parku pak leží Národní muzeum založené už ve 2. polovině 19. století.

Zklamáním jistě nebude ani návštěva místní zoologické zahrady Dehiwala, která patří k největším a nejlepším v celé Asii. Dáváte-li ovšem přednost pozorování zvířat ve volné přírodě, jihovýchodně od Kolomba se nachází Národní park Uda Walawe, kde žijí stáda slonů, jelenů, divokých kanců a bude-li vám přát štěstí, spatříte i plachého šakala.

Město vůní a chutí

Kolombo nabízí jedinečný zážitek také milovníkům cizokrajné gastronomie. Srílanská kuchyně představuje mix kuchyně indické, indonéské a nizozemské a hlavní přísadu tvoří rýže, kokos a místní koření. Během návštěvy města doporučujeme vyzkoušet například místní kari, kiribath (rýže vařená v soleném kokosovém mléce) či polévku z krabů, krevet a raků, zvanou kool. O váš pitný režim se pak jistě postará některý z nepřeberné nabídky lokálních čajů. Jejich chuť a kvalita jsou přece po celém světě veřejným tajemstvím! Srí Lanka dokáže okouzlit nejen kuchyní, pestrobarevnými parky a hodnotnými památky. Okuste Srí Lanku všemi smysly na zájezdu s CK Go2 nebo si vyberte jeden z kombinovaných zájezdů.