„Realizuji se v oboru, který jsem si sám vybral. Nikdy jsem nevěřil, že bych mohl dělat práci, která mě bude bavit a stane se i mým koníčkem. A přece se to v Keramice Soukup stalo skutečností,“ říká Jiří Soukup, zakladatel a majitel společnosti Keramika Soukup, s kterým jsme probrali vše od startu jeho podnikání přes plány do budoucna až po jeho názor
na vzdělání nebo ideální zaměstnance.

 Co jste dělal předtím, než jste začal podnikat? Jaká byla vaše první brigáda, první zaměstnání?

 Jako mladý jsem chtěl studovat, což mi ale komunistický režim nedovolil. Proto jsemv osmnácti letech nastoupil na náhradní vojenskou službu jako průvodčí nákladních vlaků a později dozorce přepravy na plzeňském Hlavním nádraží. Posléze jsem si začal přivydělávat jako obkladač, což bylo rozhodující pro směřování mého budoucího podnikání.

 Jaký byl první impuls založit vlastní podnikání?

 V té době jsem sbíral zkušenosti v Německu, kde jsem viděl, jak můžou fungovat firmyspecializující se na určité činnosti ve stavebnictví. Když jsem se rozhodl vrátit se natrvalo zpět do České republiky, říkal jsem si, proč by něco podobného nemohlo fungovat i u nás. Měl jsem vizi a obrovskou dávku odhodlání. Proto jsem se do podnikání pustil ze všech sil.

 V jaké fázi je Keramika Soukup dnes?

 V současné době patříme k absolutní špičce mezi domácími prodejci obkladů, dlažeb a sanity. Díky čtyřem kmenovým pobočkám v Plzni, Horažďovicích, Karlových Varech a Praze i rozsáhlé síti vzorkoven Keramika Soukup Partners jsme dnes blíže našim zákazníkům, než kdykoliv dříve. Stále se snažíme rozšiřovat jak náš sortiment, tak i poskytované služby. Jako jedni z mála jsme například schopni dodávat k zakoupenému materiálu i realizaci našimi obkladači.

 Jaké máte plány do budoucna? Plánujete další rozšíření - expanze do zahraničí, rozšíření nabídky sortimentu?

 Rozšiřování sortimentu a odhodlání zlepšovat se je běžným jevem každé rozvíjející se společnosti. Keramika Soukup v tomto není výjimkou. Přesvědčit se o tom můžete v našem novém generálním katalogu pro rok 2019. Značným tématem pro nás je v současné době také generační obměna. Blíží se doba, kdy Keramiku Soukup bude řídit syn Jiří s dcerou Janou. Jsem z generace, která u nás po revoluci vytvářela odnikatelské prostředí, takže to bude změna zajisté náročná. Věřím ale, že díky ní bude zajištěn další úspěšný rozvoj naší společnosti.

Jak vypadá váš běžný pracovní den? 

Jsem člověk, který nevydrží nepracovat. Běžně trávím ve firmě nebo na pracovních schůzkách čas od osmi hodin ráno do pěti nebo šesti odpoledne. Zabývám se především strategickými rozhodnutími a optimalizací fungování Keramiky Soukup jako společnosti, která nyní dává práci více než 250 zaměstnancům.  

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Realizuji se v oboru, který jsem si sám vybral. Nikdy jsem nevěřil, že bych mohl dělat práci, která mě bude bavit a stane se i mým koníčkem. A přece se to v Keramice Soukup stalo skutečností.

Jaké to je pracovat se svými dětmi? Se svou rodinou?

Někdy je to náročné, ale máme štěstí, že jsme většinou naladěni na stejnou vlnu a dokážeme rozpoznat, co je nejlepší pro naše podnikání.

Co si myslíte o vzdělání? Studoval jste vysokou školu?

Vzdělání je obrovskou možností, jak si otevřít dveře do celého světa. Já neměl to štěstí a studovat jsem za minulého režimu nemohl. Určitě bych dnes všem mladým lidem doporučil nejen studovat, ale vyrazit do světa a podívat se do zahraničí, jakým stylem se pracuje, podniká a žije jinde než u nás.

Jaký by měl být váš ideální zaměstnanec?

Loajální, zodpovědný a odborně na špičkové úrovni. Díky takovým lidem se můžeme posouvat vpřed.

A jak by vypadala vaše vysněná koupelna?

 Nemám vyhraněný vkus, ale určitě by měla být decentní, elegantní a splňovat všechny náležitosti. Mám rád funkční a praktické zařízení.

 Co děláte ve volném čase? Jaké máte koníčky?

 I když mi značnou část času ukrajuje moje práce, rád cestuji, poznávám cizí země, jezdím na kole nebo navštěvuji kulturní akce. Patřím také k fanouškům a dlouhodobým podporovatelům fotbalové Viktorie Plzeň.